PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | Metody matematyczne, ekonometryczne i komputerowe w finansach i ubezpieczeniach 2008 | 25--38
Tytuł artykułu

Zastosowanie dwuwymiarowego modelu przekroczeń do analizy zależności w ogonie rozkładu na przykładzie indeksów notowanych na GPW w Warszawie

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Zależność pomiędzy rynkami finansowymi znacząco wzrosła w ostatnich latach jako konsekwencja globalizacji i swobodnego przepływu kapitału. Tradycyjnie menedżerowie zarządzania ryzykiem dążą do dywersyfikacji swoich portfeli poprzez stosowanie współczynnika korelacji jako miary współzależności, jednak strategie inwestycyjne oparte na takiej dywersyfikacji stają się mało efektywne podczas ekstremalnych i nieoczekiwanych zmian cen aktywów. W takich sytuacjach struktura współzależności będzie błędnie uchwycona poprzez współczynnik korelacji Pearsona. Zdarzenia ekstremalne pojawiają się bardzo rzadko i zwykle niewiele mamy takich obserwacji. Wykorzystując metody wielowymiarowej teorii zdarzeń ekstremalnych możemy we właściwy sposób estymować ogony rozkładów prawdopodobieństwa zwrotów oraz struktury ich wzajemnej współzależności. W niniejszej pracy wykorzystano dwuwymiarowy model przekroczeń (POT) do pomiaru współzależności w ogonach rozkładów pomiędzy kilkoma indeksami notowanymi na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Badania empiryczne mają odpowiedzieć na pytanie, czy istotnie współczynnik korelacji jest nieadekwatną miarą współzależności - szczególnie w okresach załamania koniunktury, czy posługiwanie się tą miarą w procesie konstrukcji i utrzymywania portfeli papierów wartościowych może poważnie niedoszacowywać ich ryzyko.(fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Bibliografia
  • Balkema A.A., de Haan L, Residua1 Life Time at Great Age, "Annals of Probability" 1974, Vol. 2, No 5
  • Beirlant J., Goegebeur Y., Segers J., Teugels J., Statistics of Extremes. Theory and Applications. John Wiley & Sons Ltd. 2004
  • Coles S.G., An Introduction to Statistical Modelling of Extreme Values, Springer-Verlag, London 2001
  • Falk M. and Michel R., Testing for tail independence in extreme value models, "Annals of the Institute of Statistical Mathematics" 2006, No 58
  • Gumbel E.J., Distributions des valeurs extremes en plusieurs dimensions, Publ. Inst. Statist. Univ. Paris 1960, No 9
  • Klüppelberg i May, The dependence function for bivariate extreme value distribution - a systematic approach. Working Paper, 1999
  • Pickands J., Statistical Inference Using Extreme Order Statistics, "Annals of Statistics" 1975, Vol. 3, No 1
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171291459

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.