PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | Studia regionalne w Polsce: teoria, polityka, projektowanie | 89--95
Tytuł artykułu

Nowe wyzwania rozwoju społeczno-gospodarczego w przestrzeni Śląska

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Aby rozwój regionalny mógł na obszarze Śląska przebiegać dynamicznie, konieczne jest nie tylko sprawne funkcjonowanie instytucji pobudzających te procesy, ale także akceptowanie przyjętych kierunków zmian przez społeczność całego olbrzymiego regionu. Dodatkowym atutem tego rozwoju powinno być wytworzenie w społeczności poczucia więzi z regionem i ze strukturami władz lokalnych. Przemiany w strukturze gospodarczej regionu stworzą szanse na rozwiązywanie bieżących problemów w sposób bezkonfliktowy. Dlatego celem podstawowym na najbliższe lata jest na Śląsku nie tylko zakończenie przekształceń strukturalnych (szczególnie ważkich na Górnym Śląsku) wynikających z procesu transformacji systemowej, ale przede wszystkim szybka i jak najmniej uciążliwa integracja tego regionu ze strukturami Unii Europejskiej, przy pełnym zachowaniu jego odrębności. Rozwój Śląska w najbliższej przyszłości będzie miał jednocześnie zróżnicowany przestrzenie charakter, co zdeterminowane będzie wcześniejszymi procesami gospodarczymi oraz zasobami i przyjętymi dotychczas koncepcjami rozwoju. Przewiduje się, że najdynamiczniejsze procesy rozwoju wystąpią na obszarze aglomeracji wrocławskiej, opolskiej oraz konurbacji katowickiej, a kierunek ich ekspansji przestrzennej będą wytyczać nowoczesne szlaki komunikacyjne oraz Odra. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Bibliografia
  • Gorzelak G., Jałowiecki B.: Strategie polskich regionów w procesie integracji europejskiej. "Samorząd Terytorialny" 1999, nr 1-2.
  • Jałowiecki B.: Współczesne przekształcenia struktury osadniczej i przestrzeni miejskiej. W: Cywilizacja informacyjna a przekształcenia przestrzeni. Zmiany strukturalne metropolii polskich. Red. J. Kołodziejski i T. Parteka. "Biuletyn KPZK" 1999, z. 186.
  • Jałowiecki B,: Zarządzanie rozwojem aglomeracji miejskich. WSFiZ, Białystok 2002.
  • Klasik A.: Strategie regionalne. Formułowanie i wprowadzanie w życie. AE, Katowice 2002.
  • Rocznik statystyczny województwa dolnośląskiego 2002. Urząd Statystyczny, Wrocław 2002.
  • Wolaniuk A.: Funkcje metropolitalne Łodzi i ich rola w organizacji przestrzennej. Łódzkie Towarzystwo Naukowe, Łódź 1997.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171291623

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.