PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Wraz z innymi współautorami tej książki uprawiamy dziwną dziedzinę nauki. Jej nazwa jest tożsama z nazwą działalności publicznej, polityki tout court. Z podobnym kłopotem nazewniczym radzi sobie badacz poddający naukowej analizie i projektowaniu politykę gospodarczą - i mówi, na ogół trafnie, że jest ekonomistą. Badacz polityki ekologicznej chyba nie zżyma się, jeśli go nazwą ekologiem. Pierwsza reakcja naszego rozmówcy, polityka, czy - zwłaszcza - dziennikarza na autoprezentację jestem politykiem społecznym jest następująca: aha, jest pan (i) socjologiem!. Bo i termin "politolog" słabo się przyjął. I jak tu się wybronić przed takim zaszufladkowaniem; zwłaszcza komuś, kto przebył drogę do polityki społecznej przez obszary ekonomii, prawa, psychologii czy pedagogiki, a nawet medycyny czy teologii... Utożsamiają nas z socjologami ci, którzy wiedzą, że jesteśmy uczonymi. Reakcja innych, np. telewidzów, może być jeszcze bardziej deprymująca: aha, to jest polityk, to on dorwał się do władzy, to jego decyzje tak nam dały w kość... Lucyna Frąckiewicz zrobiła wiele dla upowszechnienia wiedzy o istnieniu naszej dyscypliny naukowej; wystarczy wymienić zredagowaną przez nią książkę pt. Przeszłość dla przyszłości prezentującą postaci dwadzieściorga uczonych współtworzących i rozwijających tę naukę. Może więc kiedyś wszystko będzie jasne? (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Warszawski
Bibliografia
  • Przeszłość dla przyszłości. Red. Frąckiewicz L., Katowice 2001.
  • Supińska J. : Dylematy polityki społecznej. Warszawa 1991.
  • Supińska J. : Nikogo nie stać na rezygnację z państwa opiekuńczego. W : Polskie przemiany. Uwarunkowania i spory. Refleksje z okazji jubileuszu profesora Tadeusza Kowalaka. Warszawa 2002.
  • Daszkowski J. : Obrazy wynagrodzeń i kosztów pracy w latach 1992-1999 w Polsce. Warszawa 2002.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171293571

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.