PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | Zarządzanie, finanse, ekonomia : warsztaty doktoranckie '07 | 273--281
Tytuł artykułu

Płaca minimalna oraz płaca przeciętna w Polsce i wybranych krajach Unii Europejskiej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Główny problem rozważany w niniejszym artykule dotyczy dwóch podstawowych kategorii ekonomicznych z zakresu teorii i polityki płac, a mianowicie płacy minimalnej oraz płacy przeciętnej. Płaca minimalna jest najniższym poziomem płacy ustalonym przez państwo, poniżej którego pracodawca nie może opłacać pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy. W literaturze toczą się spory na temat celowości stosowania płacy minimalnej oraz spory o to, czy poziom płacy minimalnej powinien być jednakowy w całym kraju, czy też mógłby być zróżnicowany w zależności od regionu. Argumenty, jakie wysuwa się odnośnie powyższych alternatyw, wiążą się z odmienną sytuacją ekonomiczną w poszczególnych regionach kraju. W różnych państwach uregulowania płacy minimalnej są odmienne. Z kolei druga wymieniona kategoria - płaca przeciętna - zależy od stopnia zamożności kraju. W pierwszej części artykułu przedstawiono poziom płacy minimalnej i płacy przeciętnej w Polsce w latach 1995-2005 w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej w wybranych latach. W dalszej części niniejszego artykułu przedstawiono proporcję płac przeciętnych według hierarchii zawodów w Polsce w latach 1996-2004. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach, doktorant
Bibliografia
  • Jacukowicz Z. (2000): Zróżnicowanie plac w Polsce, w krajach Unii Europejskiej i w USA. Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, Warszawa.
  • Kołodko G.W. (2007): Etyka w działalności gospodarczej. "Dziś", nr 5, s. 35-49.
  • Minimalne wynagrodzenie za pracą. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, www.mpips. gov.pl/index.php?gid=439
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171293945

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.