PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | Zarządzanie, finanse, ekonomia : warsztaty doktoranckie '07 | 363--371
Tytuł artykułu

Ryzyko finansowe w projektach gospodarki wodno-ściekowej współfinansowanych ze środków Funduszu Spójności na przykładzie projektu miasta Racibórz

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Projekty infrastruktury technicznej, współfinansowane ze środków Funduszu Spójności, cechują się relatywnie długim okresem realizacji. Od etapu planowania (tj. przygotowania aplikacji wraz ze Studium Wykonalności) do rozpoczęcia robót mija średnio 1,5 roku. Nakłady inwestycyjne szacowane na etapie planowania w PLN, dotacja z Funduszu Spójności przyznawana w Euro, kontrakty na roboty i usługi zawierane w Euro oraz sytuacja na rynku usług budowlanych powodują znaczne przekroczenia budżetów inwestycyjnych i problemy z zachowaniem płynności finansowej beneficjenta. Dodatkowo sposób konstrukcji budżetu jednostek samorządu terytorialnego określony ustawą o finansach publicznych (Ustawa z dn. 30 czerwca 2005 r.) i dopuszczalny poziom zadłużenia powoduje zagrożenie zachowania płynności finansowej w całej jednostce. W najbardziej pesymistycznym scenariuszu taka sytuacja może doprowadzić do przekroczenia dopuszczalnego poziomu zadłużenia, rezygnacji przez samorząd z realizacji innych zadań statutowych lub rezygnacji z realizacji projektu. Artykuł naświetla finansowe aspekty realizacji projektów z dziedziny gospodarki wodno-ściekowej, współfinansowanych z Funduszu Spójności w perspektywie 2000-2006, na przykładzie projektu Miasta Racibórz wraz ze wskazaniem jednego ze sposobów rozwiązania problemu niedoszacowania nakładów inwestycyjnych. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach, doktorant
Bibliografia
  • Budżet zyska 10 miliardów złotych (2007). "Gazeta Prawna", nr 68, 5 kwietnia.
  • Decyzja Komisji z dnia 16 XII2004 r. w sprawie przyznania pomocy w ramach Funduszu Spójności dla projektu Gospodarka wodno-ściekowa w Raciborzu w Polsce nr CCI 2004/PL/l 6/C/PE/016.
  • Komisja Europejska: Guide to Cost and Benefit Analysis of Investment Projects. New Edition.
  • Materiały źródłowe, w tym przede wszystkim korespondencja bieżąca Miasta Racibórz.
  • Materiały źródłowe Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
  • Sektorowy Urzędnik Zatwierdzający (2005): Wytyczne do przygotowania przedsięwzięć do Funduszu Spójności w sektorze ochrony środowiska w zakresie struktury instytucjonalnej, ekologiczno-technicznym i analiz ekonomiczno-finansowych. Warszawa, 29 czerwca.
  • Ustawa z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U., nr 249, poz. 2104 z późn. zm.)
  • Http://www.stat. gov.pl/gus/45_2675_P LK_HTML.htm
  • Http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/PUBL_koniunktura_w_przemysle_bud_i__handlu__04_2007.pdf
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171294471

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.