PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | Zarządzanie, finanse, ekonomia : warsztaty doktoranckie '07 | 475--483
Tytuł artykułu

Ryzyko operacyjne w sektorze bankowym

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Podejmowanie ryzyka jest w sposób nierozłączny związane z prowadzeniem działalności bankowej. Skuteczne zarządzanie różnymi rodzajami ryzyka bankowego jest jedną z podstawowych zasad zdrowej praktyki bankowej. Dla każdego banku najważniejsze jest poznanie rodzajów ryzyka towarzyszącego działalności i stworzenie adekwatnego systemu zarządzania ryzykiem. Po opublikowaniu 26 czerwca 2004 r. ostatecznej wersji Nowej Umowy Kapitałowej (NUK) zasadniczej zmianie uległa metodologia zarządzania ryzykiem banku. Jednym z najważniejszych elementów zmian proponowanych przez nadzór regulacyjny było wprowadzenie obowiązków w zakresie wymogów kapitałowych na pokrycie ryzyka operacyjnego. Dotychczas obowiązujące regulacje nakładały jedynie obowiązek wyliczania kapitału wymaganego na pokrycie ryzyka kredytowego i ryzyka rynkowego. W pracy przyjęto tezę badawczą, że pomiar ryzyka operacyjnego wymagał przede wszystkim jego identyfikacji obejmującej definicję ryzyka operacyjnego, ustalenie przyczyn jego występowania i podziału działalności banku na linie biznesowe. Niniejsze opracowanie stanowi zarys podstawowych elementów związanych z kategorią ryzyka operacyjnego. Praca ma charakter rozważań teoretycznych o specyfice ryzyka operacyjnego w aspekcie nowych regulacji nadzorczych z marca 2007 r., które oznaczają nową jakość w zarządzaniu ryzykiem bankowym. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach, doktorant
Bibliografia
  • Bancarewicz G. (2005): Ryzyko operacyjne źródłem nowych wyzwań dla pomiaru i zarządzania ryzykiem w instytucjach finansowych. "Bezpieczny Banie", nr 2.
  • Komisja Nadzoru Bankowego (2004): Rekomendacja M dotycząca zarządzania ryzykiem operacyjnym w bankach. Warszawa.
  • Lewandowski D. (2004): Ryzyko operacyjne w bankach - zarządzanie i audyt w świetle wymagań Bazylejskiego Komitetu ds. Nadzoru Bankowego. "Bank i Kredyt", nr 4.
  • Lenczewski Martins C., Niedziółka P. (2005): Kwantyfikacja ryzyka operacyjnego w banku oraz jego wpływ na wymóg kapitałowy. "Banie i Kredyt", nr 5.
  • Matkowski P. (2006): Zarządzanie ryzykiem operacyjnym. Oficyna Ekonomiczna, Kraków.
  • Załącznik nr 14 do Uchwały nr 1/2007 Komisji Nadzoru Bankowego z dnia 13 marca 2007 r., (Dz.U. NBP, nr 2).
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171295259

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.