PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2007 | nr 4 (185) | 2--5
Tytuł artykułu

Handel Unii Europejskiej z Chinami

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Jednym z najbardziej spektakularnych współcześnie zjawisk w handlu międzynarodowym jest rosnące znaczenie Chin. W ciągu dziesięciu ostatnich lat udział Chin w światowym eksporcie zwiększył się z 2,9% do 8,0%. Nieco wolniej wzrastał udział Chin w światowym imporcie - z 2,5% w 1995 r. do 6,4% w 2006 r. W wyniku dynamicznego wzrostu obrotów handlowych Chiny są obecnie trzecim największym eksporterem i importerem na świecie. Ich znaczenie jest szczególnie duże w światowym eksporcie wyrobów przetworzonych, zwłaszcza odzieży (tu udział Chin jest czterokrotnie wyższy niż udział w eksporcie ogółem) i wyrobów włókienniczych oraz komputerów i urządzeń telekomunikacyjnych. Można założyć, że realny udział (w wolumenie światowego eksportu) Chin w światowym eksporcie tych grup wyrobów jest znacznie wyższy, co wynika z niskich cen jednostkowych chińskich produktów. W ostatnich latach najwyższy względny wzrost znaczenia Chiny odnotowały jako dostawca wyrobów nowych technologii. Obecnie kraj ten jest największym na świecie dostawcą sprzętu komputerowego i urządzeń telekomunikacyjnych. (fragment tekstu)
Słowa kluczowe
PL
Handel   Eksport   Import  
EN
Trade   Export   Import  
Rocznik
Numer
Strony
2--5
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • E. Kaliszuk, "Wpływ wspólnej polityki handlowej na handel zagraniczny Polski" (w:) Polityka gospodarcza Polski w integrującej się Europie 2005-2006. Raport roczny IKCHZ, Warszawa 2006
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171296365

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.