PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2007 | nr 6, Cz. II Rynek kapitałowy: skuteczne inwestowanie | 245--256
Tytuł artykułu

Ocena czasu pobierania świadczeń emerytalno-rentowych specjalnych grup zawodowych

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Socjalna gospodarka rynkowa jako system, w którym rozbudowano zabezpieczenia społeczne związane z brakiem zdolności utrzymania się członków społeczności ze źródeł zarobkowych, ewoluuje w kierunku przeniesienia odpowiedzialności na osoby zabezpieczane. Reformy systemów emerytalnych i systemów zasiłków socjalnych wprowadzają w konstrukcję zabezpieczeń socjalnych elementy ubezpieczeń prywatnych. W warunkach polskich takie reformy omijają wyselekcjonowane przez cele polityczne grupy zawodowe. Informacja o skutkach finansowych zmiany przepisów emerytalnych w Polsce jest w chwili obecnej niewiarygodna. Najtrudniej jest przewidzieć wpływ przywilejów specjalnych grup zawodowych na przepływy finansowe w systemie emerytalnym. W 2005 r. przyjęta została nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która wprowadza liczone według zasad systemu repartycyjnego: ,
- bezterminowo emerytury górnicze';
- terminowo wcześniejsze emerytury nauczycielskie^. Wejście w życie tak znowelizowanej ustawy spowoduje szereg skutków negatywnych z punktu widzenia polityki społecznej i finansów publicznych. Oznacza to złamanie przyjętej w 1998 r. zasady funkcjonowania systemu emerytalnego, w którym wszyscy ubezpieczeni za taką samą składkę mają takie same prawa i zasady obliczania emerytur. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Szczeciński
Bibliografia
  • Carey J.R., Liedo P., Orozco D., Vaupel J.W., Slowing of mortality rates at older ages in large medfly kohorts, 1992, Science 258.
  • Gazińska M., Mojsiewicz M., Modelowanie wartości górnych kwantyli rozkładu czasu trwania życia.
  • Purczyński J., Gazińska M., Mojsiewicz M., Modelowanie umieralności w grupie wieku 80 lat i więcej. "Studia Demograficzne". Nr 4 2005.
  • Winkler Micro Data Analysis, Springer Verlag, Beriln-Heidelberg 2006.
  • Tchatcher A.R., Kannisto V., Vaupel J.W., The Force of Mortality at Ages 80 to 120. Monographs on Population Aging, 5. Odense University Press, 1999.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171296717

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.