PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | Metody matematyczne, ekonometryczne i komputerowe w finansach i ubezpieczeniach 2008 | 513--521
Tytuł artykułu

Estymacja bayesowska współczynników bonus-malus w ubezpieczeniach komunikacyjnych OC

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W ubezpieczeniach komunikacyjnych OC składki są wyznaczane w dwóch etapach. Pierwszy to obliczenie składki podstawowej na podstawie czynników a priori (obserwowalnych czynników ryzyka takich, jak np. rodzaj i rok produkcji samochodu, pojemność silnika, wiek i pleć kierowcy), drugi etap to taryfikacja a posteriori (historia szkodowości kierowcy. Tak więc w pierwszym etapie ubezpieczyciel wyznacza składkę podstawową, a w drugim etapie szacuje ile procent stawki podstawowej powinien płacić indywidualny kierowca. Teoretycznie istnieje wiele możliwych taryfikacji a posteriori. Towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej stosują systemy bonus-malus w których podstawą taryfikacji jest liczba szkód spowodowana przez ubezpieczonego w przeszłości. Premią za rok bezszkodowej jazdy jest 10% zniżka w stosunku do składki podstawowej, karą za spowodowanie co najmniej jednej szkody w roku jest 10% zwyżka. Można jednak wyznaczać zwyżki i zniżki składek na podstawie wielkości szkód spowodowanych przez kierowcę w przeszłości.Celem pracy jest porównanie stawek składki oszacowanych na podstawie liczby i wielkości szkód. Liczbę i wielkość szkód w przyszłości wyznaczono za pomocą estymatorów bayesowskich z kwadratową funkcją straty.(fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Łódzki
Bibliografia
  • Domański Cz., Pruska K., Nieklasyczne metody statystyczne, PWE, Warszawa 2000
  • Hossack I.B., Pollard J.H., Zehnwirth B., Introductory statistics with applications in general insurance, Cambridge 1999
  • Jasiulewicz H., Teoria zaufania. Modele aktuarialne, AE, Wrocław 2005
  • Lemaire J., Bonus-Malus Systems in Automobile Insurance, Kluwer Nijhoff, Boston 1995
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171296907

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.