PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1991 | nr 160 Strategia zarządzania przedsiębiorstwem | 69--81
Tytuł artykułu

Strategiczne uzależnienia działalności przedsiębiorstw

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Przedsiębiorstwo jest określoną formą organizacji aktywności ludzkiej. Podstawowymi atrybutami przedsiębiorstwa są: - prowadzenie dowolnej, społecznie akceptowanej, działalności - polegającej na świadczeniu produktów i usług na rzecz otoczenia, - gospodarowanie dowolnymi zasobami, - działanie w imieniu, na rzecz interesów i na rachunek właściciela(i), - nadwyżka ekonomiczna, uzyskiwana z prowadzonej działalności, jako główny motyw i warunek istnienia i rozwoju przedsiębiorstwa. Społecznym uzasadnieniem istnienia i rozwoju przedsiębiorstwa muszą być jego wyjścia, to znaczy społecznie zaakceptowane, w drodze aktu kupna - sprzedaży, jego produkty i usługi. Akceptacja ta może być wolna, przez swobodny wybór dokonywany przez klienta lub wymuszona, na przykład w warunkach monopolu. Jeżeli przedsiębiorstwo nie uzyskuje akceptacji rynkowej swoich produktów i usług, to traci społeczny sens istnienia. W pewnych warunkach, na przykład przy braku innych źródeł zasilania finansowego (kredyt i in.), nie uzyskanie akceptacji utrudnia lub uniemożliwia osiąganie nadwyżki ekonomicznej z tytułu prowadzonej działalności. (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
  • Ashby R. W., Principles of the Self-Organizing System w: Buckley (ed.), Modern Systems Research for the Behavioral Scientist, Chicago 1972, Aldine Publishing Company.
  • Witczak H., Organizacyjne uwarunkowania strategii przedsiębiorstwa wobec otoczenia, w: W. Siuda (red.:) Przedsiębiorstwo w gospodarce socjalistycznej, Poznań 1984, zeszyty naukowe AE Poznań, zeszyt nr 113.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171297453

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.