PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | Systemy wspomagania organizacji SWO'2005 | 17--25
Tytuł artykułu

Metody aktywizujące stosowane w dydaktyce na przykładzie wybranych narzędzi wykorzystywanych w wirtualnej edukacji

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Pod pojęciem metod aktywizujących stosowanych w dydaktyce należy rozumieć tzw. uczenie się przez działanie, Badania prowadzone w dydaktyce, odnośnie efektywności procesu nauczania, wskazują że nauczanie jest najbardziej efektywne jeżeli zaangażuje uczestników szkolenia. Wobec faktu, że zdobywanie wiedzy poprzez nauczanie w formie e-learningu wymaga dużej samodyscypliny, zaangażowania oraz nakładów pracy ze strony uczących się, rozwój metod aktywizujących nabiera nowego znaczenia. Metody aktywizujące w e-learningu mogą odnosić się do trzech obszarów: treści, formy oraz tempa przekazywania informacji. Poprzez działanie w tych trzech obszarach możemy zrealizować podejście do nauczania w e-learningu, w nowej formule nazywanej w skrócie 3J: just enough - dokładnie tyle treści, ile trzeba just for me - akurat dla mnie, just in time - szkolenia we właściwym czasie Jak pisze Marek Hyla, ?just enough? to jeden z postulatów e-learningu, który polega na dostarczeniu uczącemu się jedynie takiej porcji wiedzy, która jest niezbędna do rozwiązania problemu. Wiąże się on ponadto z kontrolą procesu szkolenia oraz możliwością zakończenia go w dowolnej chwili. ?Just in time? polega na dostarczaniu wiedzy i umiejętności w momencie, gdy są one niezbędne do rozwiązania problemu. Dodatkowo postulat ten jest rozumiany jako dostęp do materiałów dydaktycznych w miejscu i czasie odpowiednim dla uczącego się. Obserwując rozwój e-learningu, coraz większego znaczenia nabiera postulat ?just for me?. Oznacza on podejście do nauczania ukierunkowanego na jakość kształcenia. Polega bowiem, na dostosowywaniu materiału dydaktycznego do indywidualnych wymagań użytkownika. Materiał dokładniej odpowiada potrzebom uczącego się. Mamy tu do czynienia z personalizacją procesu. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • Hyla M.: E-learning - od pomysłu do rozwiązania, SOLIDEX, Kraków 2003, s.39
  • Piesiur T., Abramek E., Żytniewski M.: Systemy wspomagania procesów dydaktycznych w edukacji wirtualnej?, Materiały na konferencję naukowo - dydaktyczną Profesjonalizacja kompetencji dydaktycznych nauczycieli akademickich w nauczaniu przedmiotów ekonomicznych, 13-14 maja 2005, AE Katowice (w druku)
  • Silberman M.: Metody aktywizujące w szkoleniach, Oficyna Ekonomiczna, Kraków 2004
  • Sroka H., Słaboń M., Abramek E.: Możliwości systemów LMS w zakresie indywidualizacji procesu kształcenia, [w:] Dąbrowski M., Zając M. (red.), Rozwój e-edukacji w ekonomicznym szkolnictwie wyższym, FPiAKE, Warszawa 2005
  • mambopl.com [29.06.2005]
  • www.moodle.org [29.06.2005]
  • www.geniusz.com.pl
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171299149

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.