PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | nr 2, Cz. 1 Rynek kapitałowy: skuteczne inwestowanie | 65--78
Tytuł artykułu

Ocena projektu gospodarczego a perspektywa

Autorzy
Warianty tytułu
Economic Appraisal of Projects and Perspective
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Na uczelniach akademickich w Polsce jest wykładany przedmiot z metod oceny projektów gospodarczych. Celowo uwypuklono ocenę, gdyż jest to pojęcie ważne, aczkolwiek nie zawsze jest pojmowane właściwie. Być może nazwę przedmiotu sformułowano nieopatrznie, lecz jest akuratna oraz komunikatywna. Definiuje bowiem zakres dyscypliny naukowej, która w ekonomii zajmuje ważne miejsce. Co więcej, nie pokrywa się z zakresem innej dyscypliny, a mianowicie ekonometrii. Ekonometria zajmuje się głównie modelowaniem. Istotą oceny projektu powinna zaś być kontrola. Na uczelniach amerykańskich zamiast metod oceny projektów wykłada się ekonomię inżynierską. Przedmiot ten obejmuje "formułowanie, estymację, oraz ocenę rezultatów ekonomicznych zamierzonego przedsięwzięcia, porównywanego z przedsięwzięciem alternatywnym" (por. Blank, Tarquin 2002; s. 6). Zakres jest więc obszerniejszy, gdyż obok oceny deklaruje się zainteresowanie budową modeli oraz estymacją modeli. To z kolei sprawia, że ekonomia inżynierska upodabnia się do ekonometrii. Być może wyróżnikiem jest przyszłość "reprezentowana" przez zamierzone przedsięwzięcie. Podkreślenie tego rodzaju odstępstwa jest jednak dyskusyjne. Okazuje się, że wykładany w Polsce przedmiot jest "bliźniaczo podobny" do ekonomii inżynierskiej. W obu dominuje modelowanie oraz specyficznie rozumiana estymacja. Zagadnienie oceny lub kontroli jest zaś nieobecne. W metodach oceny projektów nazwa jest myląca, natomiast w ekonomii inżynierskiej deklarowany zakres nie pokrywa się z zakresem realizowanym. (fragment tekstu)
EN
An economic validation of projects is a scientific discipline with a serious practical importance. There are paradigms in it, however, which cause a lot of problems. One of them it is a hidden paradigm about superiority of a graphic sketch in comparison with a picture. It has been tried to prove that it should be quite opposite. It is possible to communicate much better with the help of the perspective picture. It is not less important that the perspective picture is an efficient device, as well. A trial has been taken, and an economic perspective picture has been produced.(original abstract)
Twórcy
  • Uniwersytet Wrocławski
Bibliografia
  • Blank L., Tarquin A. (2002), Engineering Economy, McGraw Hill, Boston, Fifth Edition.
  • MacEvoy B. 2004. Internetowa strona o perspektywie, www.handprint.com/HP/WCL/
  • Meditch J.S. (1975), Estymacja i sterowanie statystycznie optymalne w układach liniowych, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1975.
  • Park C.S., Sharp-Bette G.P. 1990. Advanced Engineering Economics, J. Wiley&Sons, Inc., New York.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171299251

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.