PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2006 | nr 1 (170) | 45--49
Tytuł artykułu

Strategia antyterrorystyczna Unii Europejskiej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Uprowadzenie czterech samolotów pasażerskich i dokonanie ataków terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych 11 września 2001 r., nadały terroryzmowi nowego wymiaru i znaczenia, czyniąc zagadnienie walki z terroryzmem problemem międzynarodowym czy wręcz globalnym. Wysadzenie w powietrze pociągów podmiejskich w Madrycie 11 marca 2004 r., spowodowało, że terroryzm stał się bezsprzecznie priorytetem dla Unii Europejskiej i jej państw członkowskich, również z punktu widzenia procesu tworzenia obszaru wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. W konsekwencji Unia i jej kraje zaczęły podejmować działania zmierzające do wypracowania różnego rodzaju instrumentów i dokumentów programowych, stanowiących wsparcie merytoryczne, polityczne i prawne dla podejmowanej współpracy antyterrorystycznej. [...] Najnowszym przykładem "programowania" zasad unijnej polityki antyterrorystycznej jest przyjęta w grudniu 2005 r. przez Radę Europejską "Strategia UE przeciwko terroryzmowi", która - do pewnego stopnia - stanowi podsumowanie wszystkich dotychczas podejmowanych inicjatyw programowych. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
45--49
Opis fizyczny
Twórcy
  • Urząd Komitetu Integracji Europejskiej
  • Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Bibliografia
  • K. A. Annan, Globalna strategia walki z terroryzmem, http://www.unic.un.org.pl/terroryzm/strategia.php
  • F. Jasiński, Europejska Agencja Graniczna w Warszawie, "Wspólnoty Europejskie" 2005, nr 5 (162)
  • P. Wilkinson, International terrorism: the changing threat and the EU's response, "Chaillot Papers" nr 84, Instytut Studiów Strategicznych, Paryż, październik 2005, s. 49
  • F. Jasiński, Europejska Strategia Bezpieczeństwa - w rok po przyjęciu, "Wspólnoty Europejskie" 2005, nr 3 (160)
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171299479

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.