PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | Systemy wspomagania organizacji SWO 2008: informatyka ekonomiczna jako dziedzina nauki i dydaktyki | 347--353
Tytuł artykułu

Zastosowania algorytmu PageRank w wyszukiwaniu

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Zaczęło się od poszukiwania ciekawego tematu na pracę doktorską. Lawrence Page skupił uwagę na powstającej wówczas sieci World Wide Web. Sieć WWW była interesująca ze względu na pewne cechy matematyczne, każda strona była węzłem i każdy odnośnik na stronie był połączeniem między węzłami. Była to klasyczna struktura grafu. Page teoretyzował, że World Wide Web jest być może największym grafem w historii i rośnie w zawrotnym tempie. Zauważył, że przechodzenie odnośnikami z jednej strony na inną jest niewiarygodnie proste, jednak nie można tego powiedzieć o drodze powrotnej. Oglądając stronę internetową nie wiadomo było, jakie strony do niej odsyłają. Przydałaby się wiedza, kto jest z kim połączony. (...) Page doszedł do wniosku, że cała sieć WWW opiera się na wykorzystaniu cytatów i adnotacji. Odnośnik jest cytatem, a tekst odnośnika jest adnotacją. Page stworzył BackRub, system, który wykrywał odnośniki w sieci WWW, zapisywał je do analizy, a następnie prezentował adresy sieciowe, w których znajdują się odnośniki do określonej strony. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • Battele J.: Szukaj. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006.
  • Brin S., Page L.: Anatomy of a Large-Scale Hypertextual Web Search Engine, Proceedings 7th International World Wide Web Conference. Brisbane, Australia 1998.
  • McBryan O.A.: GENVL and WWWW: Tools for Taming the Web. Pro-ceedings 1st International World Wide Web Conference. Geneva 1994.
  • Page L., Brin S., Motwani R., Winograd T.: The PageRank Citation Ranking: Bringing Order to the Web. Stanford Uniwersity 1998.
  • http://googleblog.blogspot.com/, Preventing comment spam (27.04.2008).
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171300923

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.