PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | nr 2, Cz. 2 Rynek kapitałowy: skuteczne inwestowanie | 315--322
Tytuł artykułu

Krótka sprzedaż

Warianty tytułu
Short Sell
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Tradycyjnym sposobem inwestowania na giełdzie jest zakup akcji przez inwestora, a potem ich sprzedaż po cenie wyższej niż pierwotnie zainwestowana kwota. Krótka sprzedaż jest odwróceniem tego procesu. Gracz najpierw sprzedaje akcje, a następnie dokonuje ich odkupienia po cenie niższej niż sprzedał. Obie metody inwestowania akcji na giełdzie są trudne do zrealizowania. Wynika to z możliwości ewentualnej pomyłki inwestora co do przyszłego kierunku ruchu akcji. W chwili kupna bądź sprzedaży akcji nie wiadomo zatem jak zachowają się ceny walorów w przyszłości. Bez względu na rodzaj inwestowania mamy do czynienia z identycznym celem. Chodzi mianowicie o pomnożenie bogactwa - kupić taniej, sprzedać drożej. Tradycyjna metoda jest zrozumiała, bowiem kupujemy akcje i czekamy na ich wzrost. Krótka sprzedaż działa trochę na opak, gdyż najpierw sprzedajemy akcje, a dopiero później odkupujemy. W tym przypadku również zależy nam na tym, aby kupić tanio i sprzedać drogo, tyle że robimy to w odwrotnej kolejności. Istotą krótkiej sprzedaży jest zarabianie na spadkach kursów papierów wartościowych i to takich papierów, które inwestor nie posiada. Sprzedawane przez gracza akcje nie biorą się jednak "znikąd", lecz z konkretnego źródła. Źródłem takim może być osoba bądź instytucja, która jest gotowa pożyczyć akcje. (fragment tekstu)
EN
Short sell is investment transaction that has not become more popular with Polish investors. The lack of interest of this kind of transaction is brought about by an array of misunderstanding as well as faulty reasoning of players about it. The above mentioned article explains the basis of short transaction and it looks into the mechanism of this method of transaction on the Polish market.(original abstract)
Twórcy
  • Uniwersytet Wrocławski
Bibliografia
  • Francis J., Taylor R. (2001). Podstawy inwestowania, Dom Wydawniczy ABC. Kraków.
  • Rynek Terminowy nr 19, kwartalnik
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171301461

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.