PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | nr 2, Cz. 2 Rynek kapitałowy: skuteczne inwestowanie | 503--513
Tytuł artykułu

Rynek pierwotny alternatywą bezpiecznej inwestycji

Warianty tytułu
Primary Market as an Alternative of Safe Investment
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Dynamiczny rozwój rynku kapitałowego w Polsce spowodował, że ów rynek stał się jednym z wiodących rynków kapitałowych w tej części Europy. Daleko jest do stwierdzenia, iż rynek ten stanie się wykładnią dla innych rynków kapitałowych Europy czy świata, ale można podpisać się pod stwierdzeniem, że jest to rynek, który w przyszłości może mieć duże znaczenie dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Rynek wschodzący, jak przyjęło się nazywać rynek o niezbyt długich tradycjach rynkowych, charakteryzuje się względnie dużym ryzykiem, który szczególnie wrażliwy jest na negatywne informacje polityczne czy ekonomiczne, a rezultaty tych negatywnych informacji, widoczne są w wycenie instrumentów na rynku papierów wartościowych. Inwestowanie to proces, którego rezultat nie jest w pełni przewidywalny, chociażby ze względu na czas, który musi upłynąć, aby znany był rezultat określonej działalności. Podjęcie jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej, która rozłożona jest w czasie, stwarza niepewność, co do zrealizowania się określonego stanu rzeczy w przyszłości, oznacza to, że działalność inwestycyjna, bez względu na jej charakter, zawsze ponosi za sobą większe lub mniejsze ryzyko. Poziom ryzyka determinuje nie tylko czas, jako czynnik sam w sobie, ale również rodzaj instrumentu finansowego, który może stanowić podstawę portfela inwestycyjnego. (fragment tekstu)
EN
The paper presents some considerations about the role of primary market. Some empirical data from Polish market are discussed. Primary market often offers good profit prospects, though we should remember there's always some risk.(original abstract)
Twórcy
 • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wielkopolskim
 • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wielkopolskim
Bibliografia
 • Jajuga K. Jajuga T. (2002). Instrumenty finansowe. Ryzyko finansowe. Inżynieria finansowa, Wydawnictwo Naukowe PWTM. Warszawa.
 • Nowak K. (1998). Polski rynek kapitałowy. Instrumenty, uczestnicy, inwestycje, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Poznań.
 • Przybylska-Kapuścińska W. (2002). Rynek papierów wartościowych w Polsce. Wybrane Problemy, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Poznań.
 • Socha J. (2003). Rynek papierów wartościowych w Polsce, Wydawnictwo Olympus. Warszawa.
 • Socha J. (1998). Rynek. Giełda. Inwestycje, Wydawnictwo Olympus. Warszawa
 • Tarczyński W. (1997). Rynki kapitałowe - metody ilościowe. Giełda Papierów Wartościowych - Analiza techniczna. Analiza fundamentalna, Agencja Wydawnicza Placet Warszawa.
 • Tarczyński W., Kunasz M. (2002). Rynek kapitałowy - co inwestor wiedzieć powinien, Wydawnictwo ZARR SA. Szczecin.
 • Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997. Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. z 1997 r. nr 118).
 • Weron A., Weron R. (1998). Inżynieria finansowa. Wycena instrumentów pochodnych. Symulacje komputerowe. Statystyka rynku, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne. Warszawa.
 • http://kpwig.gov.pl
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171302231

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.