PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2006 | Systemy wspomagania organizacji SWO 2006 | 455--460
Tytuł artykułu

Analiza dyskryminacyjna we wczesnym ostrzeganiu małych i średnich przedsiębiorstw

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Po przeprowadzeniu badań, których celem było utworzenie funkcji dyskryminacyjnej pełniącej rolę systemu wczesnego ostrzegania dla wybranych małych i średnich przedsiębiorstw stwierdzono, że narzędzie to nie jest najlepszym rozwiązaniem dla menedżerów tych przedsiębiorstw. Analiza dyskryminacyjna wykazuje małą przydatność w tym względzie ze względu na to, że do znalezienia funkcji dyskryminacyjnej-wskaźnika syntetycznego konieczne jest posiadanie dużej ilość danych historycznych od przedsiębiorstw z wybranego sektora, które nadal funkcjonują oraz przedsiębiorstw bankrutów. Zdobycie tych danych jest zadaniem trudnym. Kolejne utrudnienie, przemawiające na niekorzyść analizy dyskryminacyjnej, wynika z tego, że jej stosowanie wiąże się ze skomplikowanym aparatem matematycznym, który pomimo ułatwień oferowanych przez technikę komputerową wymaga dużego doświadczenia w tego typu analizach. Problem może się pojawić szczególnie podczas próby ponownego ustalenia wag dla poszczególnych elementów funkcji dyskryminacyjnej przez użytkowników, czyli menedżerów małych i średnich przedsiębiorstw, którzy nie mają doświadczenia w tym zakresie. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Politechnika Śląska
Bibliografia
  • Jagiełło R.: Zastosowanie metody analizy dyskryminacyjnej przy ocenie ryzyka kredytowego. W: Współczesny bank. Red. W.L. Jaworski. Poltext, Warszawa 2000.
  • Mączyńska E,: Systemy wczesnego ostrzegania. SGH, http://www. centrum- wiedzy,edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=214&Itemi d=100
  • Stanisz A.: Analiza dyskryminacyjna. "Medycyna Praktyczna" 2002, nr 6.
  • Waśniewski T.: Analiza finansowa w przedsiębiorstwie. Fundacja Rozwoju Rachunkowości w Polsce, Warszawa 1997.
  • Zaleska M.: Identyfikacja ryzyka upadłości przedsiębiorstwa i banku. Systemy wczesnego ostrzegania. Difin, Warszawa 2002.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171302519

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.