PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2006 | Systemy wspomagania organizacji SWO 2006 | 463--471
Tytuł artykułu

Koncepcja rozmytej bazy wiedzy dla inwestora

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Baza wiedzy jako element systemu wspomagania decyzji jest najważniejszym źródłem pozyskiwania informacji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania tego systemu. Dane w niej zawarte są podstawą wyciągania wniosków i proponowania rozwiązań. Zajęcie się więc tematyką koncepcji takiej bazy wiedzy jest bardzo ważne w aspekcie tworzenia takiego systemu. Analiza sposobu pozyskiwania wiedzy i jej efektów jest pierwszym krokiem do prawidłowego zdefiniowania potrzeb dotyczących całego systemu. Takie ujęcie problemu jest potrzebne, aby zrozumieć zarówno przesłanki podjęcia tematu, jak i wagę problemów w nim poruszanych. Decyzje inwestycyjne wiążą się z ryzykiem ponoszonym przez inwestorów, dlatego konieczna jest jego minimalizacja. Narzędziem o takim charakterze jest proponowana koncepcja bazy wiedzy. Powodem tego jest kompleksowa analiza potencjalnych inwestycji (przedsiębiorstw), jak również skoncentrowania na indywidualnych upodobaniach inwestora. Stworzenie koncepcji w tym kształcie jest również etapem wprowadzającym do dalszych badań i analizy na gruncie zarówno informatycznym, jak i problemów zarządzania. Połączenie tych dwóch dziedzin wydaje się interesującym przedmiotem badań. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Politechnika Śląska
Bibliografia
  • Banasik A.: Algorytmy logiki rozmytej jako narządzie analizy inwestycyjnej (w druku).
  • Czekaj J., Dresler Z.: Zarządzanie finansami przedsiębiorstw. PWN, Warszawa 2002.
  • Duliniec A.: Struktura i koszt kapitału w przedsiębiorstwie. PWN, Warszawa 2001.
  • Nowak E.: Zarys metod ekonometrii. PWN, Warszawa 1997.
  • Stoner J., Freeman R., Gilbert Jr. D.: Kierowanie. PWE, Warszawa 1999.
  • Zadeh L. A.: From computing with numbers to computing with words - from manipulation of measurements to manipulation of perceptions. IEEE transactions on circuits And Systems - I: "Fundamental Theory and Applications" 1999, Vol. 45, No 1, January.
  • Zadeh L.A.: Fuzzy sets. "Information and Control" 1965, No 8.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171302529

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.