PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | Systemy wspomagania organizacji SWO'2005 | 443--450
Tytuł artykułu

Zastosowanie sztucznych sieci neuronowych do wspomagania decyzji w planowaniu wieloletnim w samorządach terytorialnych

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Planowanie budżetowe to kategoria finansowa i metoda zarządzania, która jest pochodną budżetu i produktem ewolucji zarządzania finansami. Geneza budżetu jest przykładem wdrażania rozwiązań w sferze finansów publicznych do mikroekonomii. Kategoria budżetu wywodzi się z czasów starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu. Jej powstanie należy wiązać z etapem rozwoju państwowości, w którym pojawiają się finanse publiczne. Na przestrzeni wieków instytucja budżetu rozwijała się w obszarze skarbowości monarchii. Pojawiały się różne formy podatków np.: stałe, zmienne, pośrednie, akcyza oraz formy kontroli i egzekucji podatkowej. Dyrektywność planowania dochodów i wydatków wykształciła się stopniowo w miarę rozwoju administracji państwowej. W XVII w. W większości krajów dokonano oddzielenia skarbu królewskiego od finansów państwowych. W Polsce nastąpiło to w 1667 r., kiedy Sejm wyłonił Komisję Skarbową jako instytucję powołaną do kontroli funkcjonowania systemu skarbowego. Stąd też parlamentarna kontrola przyczyniła się do dalszej instytucjonalizacji budżetu, rozwoju technik gospodarowania środkami budżetowymi i nadzoru nad wydatkami publicznymi. Pojęcie budżetu rozwinęło się po Rewolucji Francuskiej, a w końcu XIX w. Uzyskało współczesne znaczenie. Obecnie pojawiła się potrzeba powiązania budżetu z wieloletnimi planami finansowania. W ramach tego realizuje się różnorodne programy inwestycyjne, upowszechnia się stosowanie instytucji funduszów i przedsiębiorstw budżetowych. Rozwija się publiczny sektor gospodarki, przybierający różne formy powiązań z budżetem państwa.(fragment tekstu)
Twórcy
  • Politechnika Szczecińska
  • Uniwersytet Szczeciński
Bibliografia
  • Azoff E. M.: Neural Network - time series forecasting of financial markets, John Wiley & Sons Ltd, West Sussex, 1994
  • Bardach J. , Leśnodorski B., Pietrzak M.: Historia państwa i prawa polskiego, PWN, 1997
  • Demuth H., Beale M., Neural Network Toolbox User's Guide, The Math Works Inc., Natick MA USA, 2000
  • Fedorowicz Z.: Instytucje finansowe, PWE, 1965, r.
  • Komorowski J.: Budżetowanie jako metoda zarządzania przedsiębiorstwem, PWN, 1997
  • Nermend K., Lis Ch., Kuźmiński W.: Zastosowanie metod taksonomicznych w ocenie wiarygodności kredytowej gmin. Komputerowe wspomaganie zarządzania i procesów decyzyjnych w gospodarce, Polska Akademia Nauk Instytut Badań Systemowych, Warszawa 2002
  • Osowski S.: . Sieci neuronowe w ujęciu algorytmicznym, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa, 1996
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171302827

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.