PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | Zarządzanie, finanse, ekonomia : warsztaty doktoranckie '08 | 275--285
Tytuł artykułu

Metody budżetowania w warunkach rachunku kosztów działań w placówkach opieki zdrowotnej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Celem artykułu jest przedstawienie korzyści związanych z zastosowania budżetowania opartego na rachunku kosztów działań, ze szczególnym wskazaniem jego wpływu na skuteczne zarządzanie kosztami w publicznych placówkach sektora opieki zdrowotnej. W części pierwszej artykułu, na podstawie studiów literatury omówiono modele rachunków kosztów, a w szczególności rachunek kosztów działań. W części na podstawie przeglądu literatury przedstawiono budżetowanie z wykorzystaniem rachunku kosztów działań. W części trzeciej opisano, na podstawie wywiadu i obserwacji środowiskowych prowadzonych w Wojewódzkim Szpitalu Chorób Płuc w Jaroszowcu w województwie małopolskim od roku 2006 do kwietnia 2008, funkcjonujący rachunek kosztów, jego wady i małą przydatność do budżetowania oraz proces wdrażania rachunku kosztów działań i przygotowania do wprowadzenia budżetowania w warunkach rachunku kosztów działań. Podstawę końcowych wniosków stanowią pogłębione studia przypadków, które powstawały jako wynik prowadzonych obserwacji i wywiadów wraz z przeglądem literatury. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach, doktorant
Bibliografia
  • Nowak E., Piechota R., Wierzbiński M.: Rachunek kosztów w zarządzaniu przedsiębiorstwem. PWE, Warszawa 2004.
  • Rachunek kosztów i rachunkowość zarządcza. Red. I. Sobańska. C.H. Beck, Warszawa 2006.
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 22 grudnia 1998 r. w sprawie szczególnych zasad rachunku kosztów w publicznych zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. 1998, nr 164, poz. 1194).
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171303083

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.