PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | Zarządzanie, finanse, ekonomia : warsztaty doktoranckie '08 | 347--357
Tytuł artykułu

Wycena przychodów z długoterminowych kontraktów budowlanych i jej wpływ na decyzje inwestycyjne

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Jedna z podstawowych zasad podejmowania decyzji inwestycyjnych głosi, że ekonomiczne uzasadnienie opłacalności przedsięwzięcia musi opierać się na starannym oszacowaniu przewidywanych przychodów i kosztów. W przypadku długoterminowych kontraktów budowlanych zagadnienie wydaje się bardziej skomplikowane, gdyż nie wystarczy tu po prostu założyć, że dotychczasowe uwarunkowania i parametry nie ulegną zmianie i będą identyczne, jak w dotychczas realizowanych przez przedsiębiorstwo kontraktach. Zrealizowanie założeń pierwotnych przedsięwzięcia w odniesieniu do budżetu, harmonogramu i zakresu zależy przede wszystkim od przyszłych zdarzeń i związanej z nimi niepewności. Niepewność co do przyszłych warunków funkcjonowania długoterminowego kontraktu budowlanego pociąga za sobą ryzyko nie spełnienia początkowych oczekiwań, to znaczy osiągnięcia niezadowalających przychodów. Dokładne badania i szacunki są konieczne, by ograniczyć margines błędu obciążającego założenia analizy. Zidentyfikowanie kluczowych zmiennych projektów, takich jak przychody i koszty, jest konieczne do oceny rzeczywistych efektów długoterminowego kontraktu budowlanego. W artykule przedstawiono sposoby ujmowania przychodów dotyczących wyrobów i usług sprzedawanych w ramach długoterminowych kontraktów budowlanych. Zaprezentowano przykłady zastosowania nowych rozwiązań wprowadzonych w przepisach prawnych i ich wpływ na decyzje inwestycyjne. (fragment tekstu)
Twórcy
 • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach, doktorant
Bibliografia
 • Frame J.D.: Zarządzanie projektami w organizacjach. WIG-Press, Warszawa 2001.
 • Kalinowski J.: Kompendium wiedzy o Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 3: Niezakończone usługi budowlane. Komentarze - analizy - przychody. Difin, Warszawa 2007.
 • Krajowy Standard Rachunkowości nr 3 "Niezakończone usługi budowlane".
 • Międzynarodowe i polskie regulacje rachunkowości w praktyce. Red. M. Walczak. Difin, Warszawa 2003.
 • Piotrowska B.: Jak powinieneś zgodnie z MSR ująć 4 wybrane kategorie przychodów. "Nowe Standardy Sprawozdawczości" kwiecień 2008, Nr 28.
 • Rozporządzenie Ministra Finansów z dn. 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujmowania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (Dz.U. 01.149.1674).
 • Sobańska I. Czador P., Kalinowski J., Michalak J.: Rachunkowość w przedsiębiorstwie budowlanym. Difin, Warszawa 2006.
 • Sobańska I., Kalinowski J., Czador P.: Kontrakty długoterminowe. Przychody - Koszty - Wyniki. Wydawnictwo Difin, Warszawa 2004.
 • Trocki M., Grucza B., Ogoneka K.: Zarządzanie projektami. PWE, Warszawa 2003.
 • Ustawa z dn. 29 września 1994r. o rachunkowości (tekst jednolity: Dz.U. z 2002 r., nr 76, poz. 694).
 • Znowelizowana ustawa o rachunkowości wraz z wyjaśnieniami uzgodnionymi z Departamentem Rachunkowości Ministerstwa Finansów. "Rachunkowość" 2002, nr specjalny.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171303173

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.