PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2006 | nr 9 (178) | 15--22
Tytuł artykułu

Proeksportowa orientacja Polski a członkostwo w Unii Europejskiej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Członkostwo Polski w Unii Europejskiej w sposób naturalny skłania i zmusza do porównań, do oceny naszej gospodarki na tle krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz całej UE-25. Wynik tych porównań jest mało optymistyczny dla Polski. Według szacunków Eurostatu produkt krajowy brutto na mieszkańca w 2005 r. liczony według siły nabywczej wynosił w przypadku Polski 11,6 tys. euro i odpowiadał połowie przeciętnego poziomu w UE-25. Oznacza to równocześnie, że Polska zajmuje przedostatnie miejsce wśród krajów Unii. Za nami pozostaje tylko Łotwa ze wskaźnikiem 10,6 tys. euro na mieszkańca. Nasza pozycja w europejskim szeregu jest więc zatem marna. Jeśli Polska ma ambicje, aby być liderem w tej części Europy i jednocześnie być traktowana po partnersku przez Rosję, powinna koncentrować uwagę na rozwoju kraju (tj. gospodarki i społeczeństwa). Zadanie to jest znacznie ułatwione dzięki dwuletniemu już doświadczeniu członkostwa w Unii. Spowodowało ono - na skutek wdrożenia dorobku prawnego Unii - poprawę sposobu funkcjonowania gospodarki. Wyznacznikami tej poprawy są niektóre dokonane już zmiany. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
15--22
Opis fizyczny
Twórcy
 • Akademia Finansów w Warszawie
Bibliografia
 • U. Płowieć, Rozwój Chin a gospodarka światowa, "Ekonomista", nr 5/2006
 • K. Barteczko, Czynniki wzrostu - konsumpcja, inwestycje, eksport netto, w raporcie Gospodarka i handel zagraniczny Polski w 2005 r., Instytut Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego, 2006 r., s. 12
 • J. Kotyński, Zmiany w handlu na tle tendencji makroekonomicznych, w raporcie Polityka gospodarcza Polski w integrującej się Europie, Instytut Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego, 2006 r.
 • B. Sokołowska, Kurs walutowy w 2005 r., w raporcie Polityka gospodarcza Polski w integrującej się Europie, Instytut Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego, 2006 r.
 • W. Mroczek, Handel zagraniczny w 2005 r., w raporcie Gospodarka i handel zagraniczny Polski w 2005 r., Instytut Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego, 2006 r.
 • J. Kotyński, Popyt zewnętrzny, w raporcie Gospodarka i handel zagraniczny Polski w 2005 r., Instytut Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego, 2006 r.
 • J. Chojna, Polityka wobec inwestorów zagranicznych i bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce, w raporcie Gospodarka i handel zagraniczny Polski w 2005 r., Instytut Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego, 2006 r.
 • Z. Wołodkiewicz-Donimirski, Sytuacja ekonomiczno-finansową przedsiębiorstw z uwzględnieniem podziału na eksporterów i nieeksporterów, w raporcie Gospodarka i handel zagraniczny Polski w 2005 r., Instytut Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego, 2006 r.
 • Z. Wołodkiewicz-Donimirski, Rentowność małych i średnich przedsiębiorstw eksporterów, w raporcie Polityka gospodarcza Polski w integrującej się Europie, Instytut Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego, 2006 r.
 • J. Chojna, K. Marczewski, FIEs and SEZs as driving forces of export growth and industrial restructuring in Poland, INDEUNIS Papers, IKCHZ, Warsaw, February 2006
 • J. Chojna, Polityka proeksportowa państwa i jej realizacja, w raporcie Polityka gospodarcza Polski w integrującej się Europie, Instytut Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego, 2006 r.
 • R. Michalski, Równowaga sfery realnej a polityka pieniężna, w raporcie Gospodarka i handel zagraniczny Polski w 2005 r., Instytut Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego, 2006 r.
 • A. Wysocka, Skuteczność polityki wspierania eksportu w świetle wyników badań ankietowych Instytutu Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego, w raporcie Polityka gospodarcza Polski w integrującej się Europie, Instytut Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego, 2006 r.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171304391

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.