PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | Metody matematyczne, ekonometryczne i komputerowe w finansach i ubezpieczeniach 2006 | 295--301
Tytuł artykułu

Rozmyta efektywność portfela

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Buckley i Calzi zaproponowali reprezentowanie wartości przyszłych inwestycji finansowych za pomocą liczb rozmytych. Prowadzi to bezpośrednio do przedstawienia stopy zwrotu jako liczby rozmytej. Wielu badaczy wskazywało na przydatność takiego obrazu stopy zwrotu w finansach behawioralnych. Taki model oczekiwanej stopy zwrotu jest interpretowany jako nieprecyzyjny obraz przyszłych korzyści osiąganych przez inwestora. Pierwszy z tych parametrów, dany jako podzbiór rozmyty w przestrzeni liczb rzeczywistych, był uogólnieniem pojęcia oczekiwanej stopy zwrotu. Drugi z tych parametrów, dany jako nieujemna liczba rzeczywista, był uogólnieniem pojęcia wariancji stopy zwrotu. Szczególnym przypadkiem takiego instrumentu finansowego może być portfel złożony ze składników będących instrumentami finansowymi o nieprecyzyjnie określonej stopie zwrotu. W ten sposób można uzyskać uogólnienie pojęcia przestrzeni Markowitza portfeli dopuszczalnych do przestrzeni portfeli dopuszczalnych z nieprecyzyjnie określoną stopą zwrotu. Takie uogólnienie stwarza problem braku precyzji w określeniach dalszych pojęć związanych z teorią Markowitza. W niniejszej pracy zajmiemy się problemem określenia pojęcia portfela efektywnego w sposób nieprecyzyjny.(fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Bibliografia
  • Buckley I.J.: The fuzzy mathematics of finance. "Fuzzy Sets and Systems" 1987, No 21
  • Calzi M.L.: Towards a general setting for the fuzzy mathematics of finance. "Fuzzy Sets and Systems: 1990, No 35
  • Hirota K.: Concepts of probabilistic sets. "Fuzzy Sets and Systems" 1981, No 5
  • Piasecki K.: Od arytmetyki handlowej do inżynierii finansowej. AE, Poznań 2006
  • Piasecki K.: Trójwymiarowy obraz lyzyka. W: Mikroekonometria w teorii i praktyce '2005. Red. J. Hozer. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, nr 450. Szczecin 2007
  • Piasecki K.: Obraz ryzyka w rozmytych przestrzeniach probabilistycznych. W: Innowacje w finansach i ubezpieczeniach. Metody matematyczne, ekonometryczne i informatyczne 2005. Red. P. Chrzan, (w druku)
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171307613

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.