PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | Współczesne problemy rozwoju ośrodków lokalnych | 125--140
Tytuł artykułu

Nowe Skalmierzyce jako przykład małego miasta rozwojowego

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Przedstawiona w opracowaniu charakterystyka małego miasta Nowe Skalmierzyce pozwala na stwierdzenie, że ze względu na położenie geograficzne, swój dotychczasowy rozwój społeczno-gospodarczy i charakter powiązań funkcjonalnych z otoczeniem wykazuje ono cechy typowe dla miast, które można zaliczyć do kategorii małych miast rozwojowych16. Miasto jest dogodnie położone w układzie osadniczym i łatwo dostępne w sensie komunikacyjnym. Nowe Skalmierzyce należące administracyjnie do powiatu ostrowskiego i położone w strefie oddziaływania Kalisza są ośrodkiem silnym ekonomicznie, przyciągają inwestycje oraz siłę roboczą i, co najważniejsze, stanowią duży lokalny rynek pracy. Nowe Skalmierzyce to małe miasto, które potrafiło zaadaptować się do nowych warunków funkcjonowania gospodarki, a zachodzące zmiany ustrojowe wywołały nowe impulsy rozwojowe. Należy podkreślić, że bardzo ważną rolę w procesie rozwoju społeczno- -gospodarczego miasta odgrywa działalność władz samorządowych, które są inicjatorem wielu przedsięwzięć, w tym inwestycyjnych, na terenie miasta i gminy. W rankingu samorządów "Rzeczpospolitej" w 2005 r. gmina i miasto Nowe Skalmierzyce znalazły się na trzecim miejscu w kategorii gmin miejsko- -wiejskich i miejskich jako najlepiej zarządzana jednostka samorządu terytorialnego w Polsce.(fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Bibliografia
  • ---
  • Chojnicki Z.: Zastosowanie modeli grawitacji i potencjału w badaniach przestrzenno-ekonomicznych. Studia KPZK PAN, t. 14. Warszawa 1966.
  • Heffner K.: Małe miasta a rozwój obszarów wiejskich. Biuletyn KPZK PAN, z. 207. Warszawa 2003.
  • Heffner K., Marszał T.: Uwarunkowania rozwoju i zmiany w zagospodarowaniu małych miast w Polsce w drugiej połowie XX w. Biuletyn KPZK PAN, z. 226. Warszawa 2006.
  • Konecka-Szydłowska B.: Zmiany społeczno-gospodarcze w małych miastach woj. wielkopolskiego. W: Geograficzne aspekty globalizacji i integracji europejskiej. Red. M. Śmigielska i J. Słodczyk. Uniwersytet Opolski, Opole 2003.
  • Kulesza M., Marszał T.: Małe miasta obszaru Polski Środkowej w okresie transformacji ustrojowej. Biuletyn KPZK PAN, z. 182. Warszawa 1998.
  • Wywiad z władzami lokalnymi Nowych Skalmierzyc. "Gazeta Skalmierzycka" 2006, nr 6 (151).
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171307703

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.