PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | z. 58 | 109--119
Tytuł artykułu

Wybrane elementy zarządzania ryzykiem w project finance na przykładzie sektora energetyki wiatrowej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W praktyce sponsorzy i pożyczkodawcy zazwyczaj preferują jednego wykonawcę w kontrakcie "pod klucz" (turnkey), odpowiedzialnego za cały proces inżynieryjno-techniczny, zaopatrzenie oraz realizację budowy i za to od kogo spółka celowa może oczekiwać eliminowania ryzyk w procesie realizacji inwestycji. Taka sytuacja wyklucza konieczność koordynacji ze strony SPV działań różnych wykonawców i dostawców, a właścicielom daje komfort jednego podmiotu odpowiedzialnego za projekt. W tej sytuacji całe ryzyko realizacji inwestycji zostaje transferowane na generalnego wykonawcę. Generalny wykonawca powinien zostać wybrany w przetargu (open tender) zorganizowanym przez konsultanta, firmę inżynieryjną, która będzie w trakcie realizacji procesu budowlanego monitorowała inwestycję w zakresie kontroli kosztów i jakości realizacji. Przetarg musi odbyć się na podstawie ściśle określonych warunków prawnych i technicznych uzgodnionych pomiędzy właścicielami projektu i pożyczkodawcami. Większość umów finansowania projektów budowlanych uwzględnia wynegocjowaną stałą ceną za realizację "pod klucz" (fixe-price contracts), a właściciele zobowiązują się do dołożenia starań, aby ograniczyć okoliczności, w których (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
109--119
Opis fizyczny
Twórcy
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Bibliografia
  • Kowalczyk M., Zarządzanie ryzykiem w project finance, MateriaΠy i Studia NBP, Warszawa 2001, s. 48.
  • Wiatr M. S., Kierunki zmian polskiego systemu szacowania ryzyka kredytowego - próba oceny, Bank i Kredyt, styczeń 2004, s. 19, 20.
  • Ostaszewski J., Zarządzanie finansami w spółce akcyjnej, wydanie II, Difin, Warszawa 2001, s. 79.
  • Stec T., miesięcznik, "Nafta & Gaz Biznes", październik 2004.
  • Bush S., Assessing Wind Risk, http://www.iipower.com - 10.11.2004.
  • Project Finance Poland, www.projectfinance.pl, 15.11.2004.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171311743

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.