PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2007 | Polityka społeczna w życiu społeczno-gospodarczym kraju | 287--299
Tytuł artykułu

Polityka społeczna na rzecz zatrudnienia w aspekcie założeń Strategii Lizbońskiej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Strategia Lizbońska jest złożonym i ambitnym zobowiązaniem, które podjęli liderzy UE chcąc przekształcić Europę do 2010 r, w najbardziej dynamiczną i konkurencyjną gospodarkę świata, opartą na wiedzy, zdolną do systematycznego wzrostu zatrudnienia w warunkach większej spójności społecznej. W trakcie kolejnych Szczytów Europejskich cele były stopniowo modyfikowane, ostatnia rewizja miała miejsce w 2005 r., kiedy to mówi się o redefiniowaniu Strategii. Komisja Europejska przyjęła zestaw wskaźników, poprzez które określa stopień realizacji postawionych celów. Obecnie nikt nie wierzy w możliwość osiągnięcia sformułowanego wyżej celu. Czy zatem Strategię Lizbońską należy uznać za nierealny i martwy program społeczno-gospodarczy?, jak stwierdził Romano Prodi przed zakończeniem swojej kadencji w UE. Zakres problemów gospodarczych i społecznych, przed którymi staje obecnie UE i z którymi spotka się w niedalekiej przyszłości narzuca konieczność przeprowadzenia niezbędnych reform strukturalnych i instytucjonalnych. W tym kontekście nasuwa się oczywista i warunkowa odpowiedź na postawione pytanie czy potrzebna jest Strategia Lizbońska. Choć może nie zostaną osiągnięte jej ambitne cele, to powinna być dalej realizowana. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • Biała Księga 2005. Narodowa Strategia Lizbońska dla wzrostu i zatrudnienia. Red. M.J. Radło. Warszawa-Gdańsk 2005.
  • McMorrow D.C., Roger K.: W: An analysis of EU productivity developments (a total economy and industry level perspective). Directorate-General for Economic and Financial Affairs European Commission. Brussels 2004.
  • Hardarson O.: People outside the labour force: Declining inactivity rates. Series Statistic in focus. Office for Official Publications of the European Communities. Luxembourg 2006.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171320267

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.