PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2014 | nr 346 Finanse publiczne | 246--256
Tytuł artykułu

Rola specjalnych stref ekonomicznych w przyciąganiu bezpośrednich inwestycji zagranicznych na teren Polski

Warianty tytułu
The Role of Special Economic Zones in Attracting Direct Foreign Investments to Poland
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Na koniec 2011 r. tereny objęte statusem specjalnych stref ekonomicznych zlokalizowane były na obszarze niemal 350 miejscowości. Tak szerokie rozpowszechnienie stref w Polsce jest równoznaczne z odejściem od ich pierwotnej idei. Zostały one przekształcone z głównego narzędzia wspierania rozwoju regionalnego w istotny instrument wspierania inwestycji. Od początku swojego funkcjonowania strefy miały znaczny udział w absorpcji inwestycji realizowanych w kraju przez kapitał obcy. Celem artykułu jest zaprezentowanie zmieniającej się roli specjalnych stref ekonomicznych w przyciąganiu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski w latach 2005-2011. Ponadto porównano i omówiono w nim zmiany wielkości inwestycji poczynionych w każdej z czternastu specjalnych stref ekonomicznych funkcjonujących w Polsce z uwzględnieniem firm, które decydowały o wzrostach nakładów w poszczególnych strefach. Wskazano także główne przyczyny malejącej roli stref w przyciąganiu kapitału zagranicznego.(abstrakt oryginalny)
EN
By the end of 2011, the areas holding the status of special economic zones had encompassed nearly 350 towns and villages. Such high popularity of the zones in Poland was tantamount to the abandoning of their original purpose. They have been transformed from the main tool supporting regional development to an important instrument of investment support. Since the very beginning of their operations, special economic zones have had a significant share in absorbing investments carried out by foreign capital in Poland. The aim of the article is thus to present the changing role of special economic zones in attracting direct foreign investments to Poland within the years 2005-2011.(original abstract)
Rocznik
Strony
246--256
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Bibliografia
  • Informacja o realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Stan na 31 grudnia 2006, Ministerstwo Gospodarki, maj 2007.
  • Informacja o realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Stan na 31 grudnia 2007, Ministerstwo Gospodarki, maj 2008.
  • Informacja o realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Stan na 31 grudnia 2008, Ministerstwo Gospodarki, maj 2009.
  • Informacja o realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Stan na 31 grudnia 2010, Ministerstwo Gospodarki i Pracy, maj 2011.
  • Informacja o realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Stan na 31 grudnia 2011, Ministerstwo Gospodarki i Pracy, maj 2012.
  • Kryńska E. (red.), Polskie specjalne strefy ekonomiczne: zamierzenia i efekty, Uniwersytet Warszawski, Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego i Lokalnego, Wydawnictwo Scholar, Warszawa 2000.
  • Siudak P., Wątorek B., Specjalne strefy ekonomiczne w Polsce w latach 1995-2009, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy, Legnica 2011.
  • Specjalne strefy ekonomiczne stan na dzień 31 grudnia 2004 r., Ministerstwo Gospodarki i Pracy, marzec 2005.
  • Specjalne strefy ekonomiczne na koniec 2005 r., Ministerstwo Gospodarki i Pracy, 2006.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171320347

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.