PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1991 | nr 311 Niektóre problemy rozwoju miast, mieszkalnictwa i infrastruktury | 200--225
Tytuł artykułu

Inwestycje komunalne w latach 1981-1985 na tle zmian zasad ich planowania i finansowania

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Zmiany zachodzące w systemie planowania i finansowania i inwestycji w dziedzinie infrastruktury komunalnej związane były z wieloetapowym procesem reformy gospodarczej. Zakres i tempo wprowadzanych zmian uzależnione było od wielu różnorodnych czynników, wśród których największe znaczenie ma trudna sytuacja gospodarcza kraju, ograniczająca możliwość szybkiego i kompleksowego zreformowania systemu kierowania gospodarką. Zbliżanie się do celów wytyczonych założeniami reformy odbywało się stopniowo i nie bez zakłóceń. W pierwszym okresie wdrażania. reformy obserwujemy zjawiska hamowania w praktyce niektórych jej mechanizmów, powstawania. sprzeczności licznych przepisów wykonawczych z duchem ustaw stanowiących podstawę prawną reformowanych systemów, doraźne regulowanie spraw, które na etapie przygotowawczych prac legislacyjnych nie zostały ostatecznie rozstrzygnięte. Również i podstawy (instytucjonalne oraz finansowe) rozwoju infrastruktury komunalnej nie mają jeszcze charakteru rozwiązań trwałych, podlegają modyfikacjom pod wpływem zmieniającej się sytuacji gospodarczej kraju, zmian kompetencji podmiotów gospodarujących itp. (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
  • Dz.U. nr 7, 1982, poz. 54.
  • Dziembowski Z., Kształtowanie kompetencji władz terenowych w stosunku do przedsiębiorstw własnych - synteza prac nad tematem. SGPiS, Warszawa 1985, maszynopis.
  • KALETA j., Finanse przedsiębiorstw w warunkach reformy gospodarczej. PWE, Warszawa 1985.
  • Kubicki K., Dylematy planowania społeczno-gospodarczego na stopniu gminy. Gospodarka i administracja państwowa" 1986, nr 3.
  • Lubicz W., Finansowanie inwestycji terenowych. "Rada Narodowa - gospodarka, administracja", 1984, nr 8.
  • Mały Rocznik Statystyczny 1986. GUS, Warszawa 1986
  • Roman P., Priorytety wydatków budżetów terenowych w opinii uczestników procesów decyzyjnych. SGPiS, Warszawa 1985, maszynopis.
  • Winiarski B., Winiarska F., Planowanie terytorialne a reformy w gospodarce, "Gospodarka i administracja państwowa" 1986, nr 1.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171321333

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.