PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | Dokonania współczesnej myśli ekonomicznej - keynesizm wobec współczesnych problemów gospodarczych i społecznych | 9--17
Tytuł artykułu

Keynes a Friedman - odmienne programy rozwoju gospodarczego i stabilizacji cen

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
John Maynard Keynes i Milton Friedman należą do tych ekonomistów, których dorobek teoretyczny oraz postulaty w zakresie polityki ekonomicznej państwa odegrały ważną rolę w rozwoju nauki ekonomii. Ich poglądy ukształtowane w różnych warunkach gospodarczych i społecznych były odpowiedzią na problemy, które niosła dana epoka i służyły ich rozwiązaniu. Teoretyczny i praktyczny charakter rozważań Keynesa i Friedmana stał się podstawą ożywionych dyskusji i polemik, a spory i kontrowersje wynikały z odmiennych postaw metodologicznych obu ekonomistów. Reprezentują oni różne szkoły nauki ekonomii. Nowatorski charakter koncepcji Keynesa, zakładającej aktywny udział państwa w życiu gospodarczym, spotkał się później z krytyką liberalnej koncepcji Friedmana. Keynes i Friedman doceniali znaczenie stabilizacji makroekonomicznej, postulowali ograniczenie inflacji, wzrost zatrudnienia, osiągnięcie wysokiej stopy wzrostu gospodarczego. Realizację tak postawionych celów ekonomicznych chcieli osiągnąć za pomocą odmiennych środków polityki ekonomicznej państwa. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Bibliografia
  • Keynes J.M. : Ogólna teoria zatrudnienia, procentu i pieniądza. PWN, Warszawa 2003.
  • Lityńska A. : Polska myśl ekonomiczna okresu międzywojennego. AE, Kraków 2001.
  • Friedman M. : Kapitalizm i wolność. PWN, Warszawa 1993.
  • Friedman M. : Intrygujący pieniądz. Wyd. Łódzkie, Łódź 1994.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171321449

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.