PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | Dokonania współczesnej myśli ekonomicznej - keynesizm wobec współczesnych problemów gospodarczych i społecznych | 79--89
Tytuł artykułu

John Maynard Keynes i Frank Hyneman Knight - dwa podejścia do problemu fundamentalnej niepewności w gospodarce

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Teoria ekonomiczna w okresie pomiędzy "rewolucjami" marginalistyczną a keynesowską interesowała się głównie tym, jak działanie racjonalnych aktorów o ustalonych preferencjach prowadzi do efektywnego wykorzystania danych zasobów, co dokonuje się w warunkach równowagi cząstkowej lub ogólnej. W teorii neoklasycznej w wersji Jevonsa, Marshalla, Wicksteeda, Clarka czy Walrasa i Parety mamy do czynienia z danymi zasobami i preferencjami. Jednostki podejmują decyzje tak, jakby miały pełną wiedzę nie tylko o sytuacji teraźniejszej, lecz i przyszłej, ich decyzje prowadzą do równowagi gospodarczej, w której w zasadzie nic się już nie zmienia. Zwieńczeniem tego typu modelowania gospodarki jest równowaga ogólna Arrowa-Debreu. Jednak kiedy przyszło opisać proces realnej konkurencji, wielu ekonomistów akceptujących w zasadzie neoklasyczną mikroekonomię, porzucało wizję równowagi i zdeterminowanych wypłat dla czynników produkcji na rzecz mało precyzyjnego, lecz dynamicznego opisu konkurencji jako procesu, w którym skłonni do ryzyka przedsiębiorcy odkrywają nieznane możliwości, stają wobec nadzwyczajnych niebezpieczeństw, dzięki odwadze, sprytowi oraz sprzyjającemu im szczęściu zdobywają zyski lub ponoszą straty. Taki obraz konkurencji znajdziemy u wielu ekonomistów czynnych w pierwszej połowie XX wieku - Schumpetera, Keynesa, Hayeka i Knighta. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Bibliografia
  • Knight F.H. : Ethics of Competition. W : Selected Essays of Frank H.Knight. What is truth in Economics ? T.I., ed. R.Emmett, 1999.
  • Knight F.H. : Risk, Uncertainty and Profit. Dover Publications, Mineola NY 2006.
  • Keynes J.M. : End of Laisse-faire. W : Essays in Persuasion. Macmillan, London 1931.
  • Keynes J.M. : Ogólna teoria zatrudnienia, procentu I pieniądza. PWN, Warszawa 2003.
  • Arrow K.J. : Eseje z teorii ryzyka. PWN, Warszawa 1979.
  • Becker G.S. : Ekonomiczna teoria zachowań ludzkich. H. i K. Hegemejerowie. PWN, Warszawa 1990.
  • Knight F.H., Merriam T.W. : The Economic Order and Religion. Harper & Bros, New York 1945.
  • Gomułka S. : Teoria innowacji i wzrostu gospodarczego. CASE, Warszawa 1998.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171321499

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.