PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | Dokonania współczesnej myśli ekonomicznej - keynesizm wobec współczesnych problemów gospodarczych i społecznych | 135--145
Tytuł artykułu

O kondycji keynesizmu - kilka uwag

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W opracowaniu starano się odpowiedzieć na pytanie, na ile aktualny jest keynesizm w początkach XXI wieku? W ramach odpowiedzi zawarto uwagi związane z próbą oceny aktualnej kondycji tej doktryny i przyszłych jej losów, w perspektywie sięgającej drugiej połowy naszego stulecia. Przyjęto najprostszy schemat rozważań - od analizy przez diagnozę do prognozy zakładając, że będzie to potrzebne także w programowym wykładzie historii myśli ekonomicznej. (...) Cały okres istnienia tej doktryny wypełniła walka z wyzwaniami generowanymi przez niespokojne dzieje polityczne i społeczno-gospodarcze. Mimo utraty szansy (w latach siedemdziesiątych) na utrzymanie pozycji lidera w powszechnej myśli ekonomicznej, keynesizm zachował kondycję zdolną do utrzymania się co najmniej w czołówce nurtu heterodoksyjnego. Z powodzeniem wyszedł z opłotków makroekonomii, aby z różnym powodzeniem dokonać wielkiej syntezy na miarę nurtu głównego współczesnej ekonomii. Stawiał dość trafne hipotezy na temat rozwoju społeczno-gospodarczego, uwikłanego w procesy rynkowe, rodzące sprzeczności i konflikty. Wydaje się jednak, że raczej przegrywał w zdobywaniu konkretnych pozycji w ośrodkach naukowych i polityce. Coraz silniej występuje także tendencja do pełnej "amerykanizacji". (fragment tekstu)
Twórcy
  • Prywatna Wyższa Szkoła Biznesu, Administracji i Technik Komputerowych w Warszawie
Bibliografia
  • King J.E. : A History of Post Keynesian Economics Since 1936. Elgar, Cheltenham, UK, 2003.
  • Wojtyna A. : Ewolucja keynesizmu a główny nurt ekonomii. PWN, Warszawa 2000.
  • Niggle Ch. : Evolutionary Keynesianism : A Synthesis of Institutionalist and Post Keynesian Macroeconomics. "Journal of Economic Issues", 2006, nr 2.
  • Tobin J. : Price Flexibility an Output Stability : An old Keynesian View. "Journal of Economic Perspectives", Vol. 7(1).
  • Gruchy A.G. : Neo Institutionalism, Neo-Marxism and Neo-Keynesianism : An Evaluation. "Journal of Economic Issues", 1984, nr 2.
  • Lavoie M. : Do Heterodox Theories Have Anything in Common ? A Post-Keynesian Point of View. "Journal of Economics", 2006, Vol. 3, nr 1.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171321511

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.