PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2006 | Twórczość naukowa Michała Kaleckiego i jej znaczenie w teorii ekonomii | 93--97
Tytuł artykułu

Kilka uogólnionych refleksji na temat aktualności dzieł Michała Kaleckiego

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Dobrze się stało, że w 35 lat po śmierci jednego z największych polskich ekonomistów - Michała Kaleckiego - podjęto trud przypomnienia Jego twórczości w monografii naukowej, przygotowywanej przez Katedrę Ekonomii Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jego olbrzymi dorobek twórczy, obejmujący wiele nawet kontrowersyjnych tematów, o charakterze nowatorskim, głęboko analitycznym, a zarazem krytycznym, opartym na wszechstronnych metodach badań naukowych - na to w pełni zasługuje! Jest tym bardziej uzasadnione, że M. Kalecki jest jednak mało znany, a warto do niego wracać - i to nawet dzisiaj, w innych przecież warunkach niż przyszło Mu pracować. Brakuje też pełnej oceny Jego działalności, przesłanki po temu może przygotować niniejsza monografia. Czas robi swoje, ale wiele w pracach M. Kaleckiego zachowało do dziś swą aktualność. Chciałbym skoncentrować się właśnie na tych aktualnych aspektach Jego twórczości, zdając sobie sprawę, że nie jestem w stanie wyczerpać zagadnienia, ale chciałbym zachęcić do badań w tym zakresie. Siłą rzeczy moje refleksje mogą mieć charakter tylko ogólny, wybiórczy i dyskusyjny. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • Kalecki M.: Próba teorii koniunktury (1933). W: Idem: Dzieła. Kapitalizm. Koniunktura i zatrudnienie. Tom 1. Przypisy i redakcja J. Osiatyński. PAN-PWE, Warszawa 1979.
  • Kalecki M.: Trzy drogi do pełnego zatrudnienia (1944). W: Idem: Dzieła. Kapitalizm. Koniunktura i zatrudnienie. Tom 1. Przypisy i redakcja J. Osiatyński. PAN- -PWE, Warszawa 1979.
  • Kalecki M.: Place nominalne i realne (1939). W: Idem: Dzieła. Kapitalizm. Dynamika gospodarcza. Tom 2. PAN-PWE, Warszawa 1980.
  • Kalecki M.: Teoria dynamiki gospodarczej. Rozprawa o cyklicznych i długofalowych zmianach gospodarki kapitalistycznej (1954). W: Idem: Dzieła. Kapitalizm. Dynamika gospodarcza. Tom 2. PAN-PWE, Warszawa 1980.
  • Keynes J.M.: Ogólna teoria zatrudnienia, procentu i pieniądza. Przekład Michał Kalecki, Stanisław Rączkowski. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2003.
  • Melich A.: System płac w kapitalizmie. Książka i Wiedza, Warszawa 1966.
  • Melich A.: Problemy podziału dochodów na przykładzie RFN. PWN, Warszawa 1978.
  • Melich A.: Efektywność gospodarowania. Istota - metody - warunki. Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1980.
  • Melich A.: Podstawy teorii gospodarowania. Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1985.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171321663

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.