PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2006 | Twórczość naukowa Michała Kaleckiego i jej znaczenie w teorii ekonomii | 307--314
Tytuł artykułu

Rola modeli w naukach empirycznych

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W naukach społecznych nie ma wyraźnego podziału na nauki podstawowe i stosowane, a nawet tam, gdzie taki podział można przeprowadzić (np. ekonomia ogólna i ekonomiki szczegółowe) i w naukach podstawowych mamy do czynienia z wartościowaniem i normami postępowania (mimo że w naukach społecznych były nieraz wysuwane hasła nauki wolnej od wartości). Tak jest w każdym razie w ekonomii. Tworząc modele zjawisk ekonomicznych, dąży się nie tylko do tego, by odzwierciedlały one dobrze istotne rysy istniejącej gospodarki, ale i do tego, by ich stosowanie prowadziło do lepszego gospodarowania. Tak czynili ci, którzy chcieli reformować kapitalizm, np. John M. Keynes. Tak też postępowali ci, którzy próbowali ulepszać gospodarkę kapitalistyczną. Michał Kalecki mówił nieraz o poszukiwaniu modelu optymalnego czy pożądanego. Chodziło mu o model optymalny dla gospodarki. Modele ekonomiczne mają więc zawsze aspekt deskryptywny i normatywny i całą ekonomię można nazwać nauką deskryptywno-normatywną. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Warszawski
Bibliografia
  • Kalecki M.: Dzida. Funkcjonowanie i wieloletnie planowanie. Model funkcjonowania gospodarki narodowej. Tom 3. Część 2. Przypisy i redakcja J. Osiatyński. PAN-PWE, Warszawa 1982.
  • Kalecki M.: Dlaczego ekonomia nie jest nauką ścisłą (1964). W: Idem: Dzieła. Kraje rozwijające się. Studia varia: o ekonomii i ekonomistach. Tom 5. Przypisy i redakcja J. Osiatyński. PAN-PWE, Warszawa 1985.
  • Krajewski W.: Różne pojęcia modelu w nauce. "Zagadnienia Naukoznawstwa" 1996, nr 4(130).
  • Marks K: Przyczynek do krytyki ekonomii politycznej. (Oryginał 1859). Książka i Wiedza, Warszawa 1953.
  • Nowak L.: U podstaw marksowskiej metodologii nauk. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1971.
  • Weber M.: ,,Obiektywność" poznania społeczno-naukowego i społeczno-politycznego. (Oryginał 1904). W: Idem: Racjonalność, władza, odczarowanie. Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2004.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171322165

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.