PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2002 | Finanse, bankowość i ubezpieczenia wobec wyzwań współczesności. T. 1, Bankowość, rynki | 151--160
Tytuł artykułu

Prawny a ekonomiczny przymus konsolidacji bankowego sektora spółdzielczego w Polsce

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Na wstępie należy stwierdzić, że wszystko rozpoczęło się 27 lat temu, kiedy "porządkując" organizację naszego systemu bankowego dokonano dwóch wielkich fuzji. Narodowy Bank Polski przejął wówczas Powszechną Kasę Oszczędności - tworząc z niej swój wyspecjalizowany oddział oraz istniejący wówczas Bank Rolny przejął Spółdzielnie Oszczędnościowo-Pożyczkowe wraz z ich Centralą tworząc w ten sposób Bank Gospodarki Żywnościowej. Pojawił się w Prawie bankowym kuriozalny zapis stwierdzający, że Bank Gospodarki Żywnościowej jest bankiem państwowo-spółdzielczym, powołanym do obsługi finansowo-kredytowej rolnictwa, przemysłu rolno-spożywczego oraz leśnictwa i jest centralą organizacyjną, finansową i rewizyjną banków spółdzielczych wykonując dla tych banków funkcje przewidziane dla centralnych związków spółdzielni1. Zgodnie z wolą ustawodawcy banki spółdzielcze tworzone były dla obsługi ludności i jednostek objętych zakresem działania banku spółdzielczego, mających siedzibę (zamieszkałych) w zasadzie na terenie jednej gminy bądź miasta. W okresie reformy gospodarczej, jaką starano się wprowadzić z początkiem lat osiemdziesiątych, treść zapisów nie podlegała większej ewolucji. Ustawodawca znalazł miejsce dla samych banków spółdzielczych w obowiązującym akcie prawnym określając tryb ich powoływania jak również zwiększył teren ich działania do kilku gmin. W najtrudniejszym jednak okresie, jakim był przełom w stosunkach gospodarczych wprowadzanych w naszej gospodarce od 1989 roku, znalazły się banki spółdzielcze. Zgodnie bowiem z nowymi regulacjami prawnymi zostały one pozbawione swej centrali organizacyjnej, finansowej i rewizyjnej, jakim do tej pory był Bank Gospodarki Żywnościowej. Banki spółdzielcze od tego momentu zostały traktowane jako banki uniwersalne na równi z instytucjami wydzielonymi ze struktur Narodowego Banku Polskiego, jak i nowo powoływanymi. Ustawa ta, w krótszym horyzoncie czasowym, jako generalna jej modyfikacja, stała się niewystarczającym aktem prawnym, który regulował zasady i warunki funkcjonowania tych instytucji. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Bibliografia
  • ---
  • Prawo bankowe, Dz.U. 1975, nr 20, poz, 108, art. 41
  • Dz.U. 1982, nr 7, poz. 56, art. 75-79
  • Dz.U. 1994, nr 80, poz. 369
  • .1 Komisja Nadzoru Dz.Urz. NBP 1998, nr 19, poz. 44
  • T. Olko-Bagienska, T. Stoksik, J. Szymański: Ustawa o funkcjonowniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu i bankach zrzeszających - komentarz. Twigger, Warszawa 2001, s. 7
  • Dz.U. nr 119, poz. 1252
  • Dz.U. 1975, nr 20, poz, 108, art. 41
  • Dz.U. 1982, nr 7, poz. 56, art. 75-79
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171322493

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.