PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2002 | Finanse, bankowość i ubezpieczenia wobec wyzwań współczesności. T. 1, Bankowość, rynki | 161--173
Tytuł artykułu

Działalność kredytowa europejskiego banku odbudowy i rozwoju w wybranych krajach EŚW w latach 1999-2001

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Założycielami Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), który rozpoczął działalność w 1991 r., było 39 państw (również Polska) oraz dwie organizacje międzynarodowe - Europejska Wspólnota Gospodarcza i Europejski Bank Inwestycyjny1. W 1996 r. udziałowcami EBOiR było już 60 państw. Przemiany polityczne i gospodarcze w Europie Środkowej i w krajach byłego ZSRR przyczyniły się do zwiększenia liczby krajów członkowskich z tego regionu do 26. W 1996 r. przystąpiła do EBOiR Bośnia-Hercegowina. W przedstawionym artykule zamierzam przytoczyć zagadnienie rozpoczęte na Konferencje Katedr Finansów i Bankowości w Poznaniu we wrześniu 2000 r. Podstawowe pytanie na które odpowiem w artykule, to czy finansowanie z EBOiR w badanym okresie może przyczynić się do rozwoju gospodarczego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Czy istnieje współzależność pomiędzy działalnością kredytową Europejskiego Banku a wejście poszczególnych krajów do Unii Europejskiej? Rozważono dziedziny w jakiej EBOiR angażuje swoje środki. Poświęcono sporu czasu na przedstawienie danych statystycznych w działalności Banku w Regionie. Jest to próba udowodnienia aktywności i poświęcenia EBOiR w realizacji celów statutowych. Ze względu na to, iż ogólna charakterystyka Banku została przedstawiona w poprzednim referacie, należałoby poświęcić czas na opisanie działalności finansowej Banku w latach 1999- -2001. Za nim to nastąpi należy przypomnieć o celach Banku. Podstawowym celem Banku jest finansowanie rozwoju gospodarczego krajów Europy Środkowej i Wschodniej, a także przyspieszenie procesu transformacji ich gospodarek. (fragment tekstu)
Słowa kluczowe
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Bibliografia
  • ---
  • F. P. Bakker: International Financial Institutions, Longman, London 1996, s. 83
  • K. Munyama: Działalność EBOiR w Polsce na tle pozostałych krajów EŚW w latach 1991-1998, Materiały Konferencyjne, AE, Poznań 2000, s. 249-250
  • European Bank for Reconstruction and Development, Annual Report 2000, s. 96
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171322495

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.