PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2002 | Finanse, bankowość i ubezpieczenia wobec wyzwań współczesności. T. 1, Bankowość, rynki | 201--209
Tytuł artykułu

Mikrofinansowanie - wyzwanie wobec bankowości detalicznej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Budowa rynkowego systemu finansowego w Polsce jest oceniana przez jego kreatorów entuzjastycznie. Natomiast analiza zaspokojenia potrzeb podmiotów sfery realnej gospodarki w zakresie obsługi finansowej nasuwa wątpliwości co do właściwej alokacji zasobów w gospodarce. Znaczna część gospodarstw domowych (konsumenci i mali przedsiębiorcy) nie uczestniczy w transakcjach na rynku bankowym. Te fakty świadczą, że system finansowy nie jest w pełni dostosowany do warunków, w jakich funkcjonują podmioty gospodarujące. Interesującym rozwiązaniem, szeroko stosowanym w krajach rozwijających się jest tworzenie rynku mikrofinansowego, którego atrakcyjność wskazuje, źe może być szerzej wykorzystany w krajach będących w okresie transformacji systemowej, w tym w Polsce. Współcześnie mikrofmanse rozumiane są jako ogół zjawisk pieniężnych powstających w związku z działalnością społeczną i gospodarczą człowieka (ubogiego) nie posiadającego zasobów gwarantujących zaspokojenie potrzeb, a także obejmują działalność związaną z zarządzaniem jego pieniędzmi. Makroekonomiczny wymiar mikrofmansów polega na tym, że za ich pomocą dokonuje się uelastycznienie rynku pracy. Związek zjawisk i procesów finansowych ze sferą realną gospodarki, stanowi ekonomiczną treść mikrofmansów. Różnice między mikrofmansami i makrofinansami należy rozpatrywać przynajmniej w dwóch aspektach podmiotowym i przedmiotowym. Aspekt podmiotowy związany jest z podmiotami, które wchodzą w stosunki finansowe. W ramach mikro- finansów jedną ze stron jest zawsze podmiot sfery realnej gospodarki sklasyfikowanej jako sfera ubóstwa. Stąd można określić, że zgodnie z kryterium podmiotowym mikrofinanse są to finanse ubogiej części społeczeństwa. Aspekt przedmiotowy mikrofinansów dotyczy rodzaju transakcji, które ograniczone są głównie do transakcji wierzycielsko-dłużniczych, w ramach których zaciągane są limitowane kwotowo kredyty i pożyczki. (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
  • M. S. Robinson: The microfinance revolution, The World Bank, Washington, D.C., Open Society Institute, New York, May 2001.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171322501

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.