PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1990 | nr 307 Studia z prawa pracy. Księga pamiątkowa poświęcona Profesorowi Maciejowi Święcickiemu | 54--92
Tytuł artykułu

Samorząd jako element zarządzania przedsiębiorstwem

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W ukształtowanym przez reformę nowym systemie gospodarczym samorząd pracowniczy na odgrywać poważną rolę w procesie gospodarowania. Łatwo to sobie uświadomić, jeżeli weźmie się pod uwagę, że samorząd w zasadzie ma działać we wszystkich przedsiębiorstwach państwowych i że pozycja zajmowana przez samorząd w hierarchii organów przedsiębiorstwa jest pozycją pierwszoplanową• Kierowanie przedsiębiorstwem nie należy do rzeczy łatwych. Już w wieku XIX zwrócono na to uwagę, wskazując na podobieństwo kierowania przedsiębiorstwem do sztuki dyrygowania orkiestrą. Porównanie to uwydatnia i trudność kierowania przedsiębiorstwem i konieczność - posiadania przez kierownictwo przedsiębiorstwa zarówno dużego zasobu wiedzy, jak i doświadczenia . W warunkach nowoczesnej gospodarki posiadanie przez kierownictwo przedsiębiorstwa wysokich kwalifikacji staje się coraz bardziej niezbędne, i to nie tylko w wielkim przemyśle. Przemawiałoby to za oddaniem kierownictwa wyłącznie w ręce osób posiadających przygotowanie specjalistyczne, a więc duży zasób wiedzy w dziedzinie organizacji przedsiębiorstwa i kierowania jego działalnością, a ponadto określony zasób wiedzy technologicznej. W krajach kapitalistycznych prowadzenie dużych przedsiębiorstw oddaje się w ręce menedżerów, tj. osób z przygotowaniem specjalistycznym, a mając ponadto na względzie konieczność unikania rozpraszania odpowiedzialności ustanawia się bądź jednoosobowego kierownika przedsiębiorstwa dyrektora, bądź kilkuosobowy zarząd (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
  • Bar L., Elementy prawne reformy gospodarczej, PiP 1982, nr 1-2,
  • Niedbała Z., Pozycja prawna załogi i jej organów w świetle ustaw o przedsiębiorstwie państwowym i samorządzie załogi, PiP 1983, nr 2.
  • Marks K. Kapitał, t. I, Warszawa 1956, s.356.
  • Ustawa z dnia 25 września 1981 r. o samorządzie załogi przedsiębiorstw państwowych - Dz.U. nr 24, poz. 123.
  • Ustawa z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych - Dz.U. nr 24, poz. 122.
  • Dz.U. nr 8, poz. 42.
  • Piotrowska-Hochfeld K., Decyduje załoga, "Polityka" 1982, nr 21, s.7
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171323557

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.