PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1990 | nr 307 Studia z prawa pracy. Księga pamiątkowa poświęcona Profesorowi Maciejowi Święcickiemu | 187--195
Tytuł artykułu

Rola umowy o pracę w kształtowaniu treści stosunku pracy

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Przy zawieraniu umowy o prace wystarczy dziś zazwyczaj bezpośrednie oznaczenie przez strony rodzaju pracy, jaka ma być przez pracownika świadczona. Co do treści powiązań prawnych, jakie będą z świadczeniem tej pracy związane, strony nie muszą negocjować. Typowy bowiem układ tych uprawnień i obowiązków określony jest w postaci gotowych do zastosowania schematów w normach ustawowych, a nadto w zakładach, których akty te są zastosowanie w układach zbiorowych pracy oraz VI różnego rodzaju regulaminach wewnątrzzakładowych. Okoliczność ta, w zestawieniu z naturalnym dążeniem do typizacji warunków zatrudnienia pracowników powoduje, że najczęściej rola uowy sprowadza się do poddania stosunków pomiędzy stronami schematowi więzi zobowiązaniowej, jaki dla danego rodzaju pracy wynika z zawartych w wymienionych uregulowaniach dyspozycji, bez jakiekolwiek modyfikacji, czyli że treść stosunków pracy determinowana jest bezpośrednio przez te właśnie uregulowania. Niekiedy jednak strony decyduję się in concreto na dokonanie takiej modyfikacji i wówczas powstaje pytanie, w jakich sytuacjach będzie ona więżąca, w jakich zaś trzeba je będzie uznać za niedopuszczalne oraz jakie będę tego następstwa dla bytu umowy. Temu też zagadnieniu poświęcimy uwagę w dalszych rozważaniach. (fragment tekstu)
Twórcy
autor
Bibliografia
  • Dz. U. 24/1981, poz. 122 z późniejszymi zmianami.
  • Szubert W., Układy zbiorowe pracy, Warszawa 1960.
  • Ustawa o zasadach tworzenia zakładowych systemów wynagradzania, Dz. U. 5/1984, poz. 25.
  • Kaczyński L., Zastosowanie zasady uprzywilejowania do układów zbiorowych przyczyn i regulaminów pracy, Zesz. Nauk. U.G., Prawo 6, Gdańsk 1978.
  • Goździkiewicz G., Miejsce zakładowych porozumień w systemie źródeł prawa pracy , PiP 2/1985.
  • Zieliński T., Prawo pracy - zarys systemu , cz. I ogólna ,PIW, 1986.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171323565

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.