PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1990 | nr 304 Podstawy prokreacyjne młodych małżeństw - "Ankieta nowożeńców 1985" | 208--233
Tytuł artykułu

Modele planowej dzietności wybranych kohort nowożeńców

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Model demograficzny rodziny w danym społeczeństwie zależny jest od wzorców tworzenia rodziny, postaw prokreacyjnych oraz zachowań prokreacyjnych małżeństw. Każdy z wzorców kształtowany jest przez odmienny zespół czynników i trudno jest jednoznacznie podać wyczerpujący zestaw tych, które determinują model rodziny. Oznacza to, że na ostateczny kształt modelu demograficznego rodziny wujęc1u mikro mają wpływ czynniki warunkujące po-wstawanie małżeństw /dobór partnerów/, kształtujące określone zamierzenia prokreacyjne oraz realizację /urzeczywistnienie/ tych zamierzeń w kolejnych fazach życia rodzinnego. Zawieranie małżeństw i powstawanie rodzin było przedmiotem szeregu dotychczasowych badań 1 analiz. W badaniach tych analizowano przeobrażenia w zakresie zachowań kulturowo-światopoglądowych, psychosocjologicznych 0raz zmiany demograficzne, które pozwoliły wyodrębnić pewne prawidłowości we wzorcach tworzenia rodzin w poszczególnych środowiskach i grupach społecznych. (fragment tekstu)
Twórcy
autor
Bibliografia
  • AugustyniakH.,: Czynnik Etnograficzny W Środowiskowym Zróżnicowaniu Postaw i Zachowań Prokreacyjnych Rodzin /Badania Na Warmii I Mazurach/, "Monografie i Opracowania" Nr 286/3, Isid SGPiS, Warszawa 1989
  • Goldberger A.S.: Teoria ekonometrii. PWE, Warszawa 1972.
  • Bobowsk S., Szkice Z Teorii Reprodukcji Ludności. PAN, Ossolineum, Warszawa-Wrocław 1983
  • Kuciarska-Ciesielska M., Nowak L. , Smoliński Z.: Życie rodzinne i postawy prokreacyjne nowożeńców na podstawie Ankiety Nowożeńców 1985, "Studia i Prace", nr 16, GUS, Warszawa 1988.
  • Okólski M., Wpływ procesów społeczno-ekonomicznych za rozrodczość. Aspekty metodologiczne [w:]Rozwój ludności krajów socjalistycznych . red. M. Latuch, D.I. Walenktij, PWE, Warszawa 1978.
  • Wierzchosławski S.: Raport końcowy kierownika grupy tematycznej 11. 5.4. "Demograficzno-społeczne i biologiczne problemy rodziny i społeczeństwa". /W:/ Raporty końcowe z badań w latach 1976-1980,"Monografie i Opracowania", SGPiS, nr 111/4, Warszawa 1982.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171323705

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.