PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2002 | Finanse, bankowość i ubezpieczenia wobec wyzwań współczesności. T. 1, Bankowość, rynki | 431--442
Tytuł artykułu

Problemy zarządzania należnościami

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Powszechnie uznaje się, że najważniejszym krótkookresowym celem działania przedsiębiorstwa jest utrzymanie płynności finansowej, a głównym czynnikiem decydującym o zdolności firmy do terminowego wywiązywania się z bieżących zobowiązań jest jakość zarządzania kapitałem obrotowym. W warunkach załamania koniunktury gospodarczej, z jakim mamy obecnie do czynienia, problem utrzymania płynności finansowej nabiera szczególnego znaczenia. Warto w tym miejscu podkreślić, że sytuacja jest rzeczywiście alarmująca: w roku 2000 liczba zgłoszonych wniosków o upadłość wzrosła o ok. 40% w porównaniu do roku 19991. Praktyka wskazuje, że przyczyną większości upadłości jest właśnie utrata płynności finansowej i wypłacalności. Upadłość jest najpoważniejszą, ale nie jedyną konsekwencją utraty płynności. Zanim do niej dojdzie następuje wcześniej utrata wiarygodności i zaufania kontrahentów i klientów, co z kolei powoduje zmniejszenie realizowanych dochodów, wzrost kosztu kapitału, a w konsekwencji zmniejszenie wartości firmy. Podstawowym celem niniejszego artykułu jest przedstawienie ogólnego zarysu jednego z istotnych aspektów zarządzania kapitałem obrotowym - zarządzania należnościami w polskich przedsiębiorstwach. Jedną z istotnych przyczyn zainteresowania tematem jest coraz częściej podnoszony problem zatorów płatniczych i ich zgubnego wpływu na kondycję finansową przedsiębiorstw. Jest bowiem bardzo prawdopodobne, że jedną z głównych przyczyn wspomnianego problemu jest właśnie stosowana polityka kredytowa i słaba jakość zarządzania należnościami w polskich firmach. (fragment tekstu)
Twórcy
autor
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Bibliografia
  • Ustawa o rachunkowości z dnia 29.09.1994 r. Dz.U. 94.121.591 wraz z późniejszymi zmianami
  • R. Skłodowski: Czas na działanie profesjonalnych wierzycieli "Puls Biznesu" 18.02.2001
  • Directive 2000/35/EC of the European Parliament and Council on combating late payment in commercial transactions z 29.06.2000 r. ("Official Journal" L. 200 z 08.08.2000 r.)
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171323837

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.