PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2002 | Finanse, bankowość i ubezpieczenia wobec wyzwań współczesności. T. 1, Bankowość, rynki | 557--567
Tytuł artykułu

Wspólna waluta euro a procesy integracyjne na europejskim rynku finansowym

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Celem niniejszego referatu jest przedstawienie zmian dokonujących się na europejskich rynkach finansowych między innymi w związku z wprowadzeniem wspólnej waluty euro. Sformułowano dwie tezy, które stanowią podstawę rozważań w tym opracowaniu: 1) wspólna waluta euro stanowi istotny czynnik przyspieszenia integracji i unifikacji europejskiego rynku finansowego. Integracja ta jest konieczna, aby sprostać globalnej konkurencji, zintegrowany europejski rynek finansowy ma za zadanie ułatwić podmiotom dostęp do środków finansowych na całym obszarze euro i dzięki temu przyczyni się do wzrostu efektywności gospodarowania, wzrostu konkurencyjności i dobrobytu w krajach członkowskich Unii Gospodarczo-Walutowej. Realizacja kolejnych etapów procesu integracji w Europie Zachodniej zakładała wzrost korzyści związanych najpierw z funkcjonowaniem unii celnej, a następnie wspólnego rynku. Duże nadzieje wiązano przede wszystkim ze wspólnym rynkiem. Sądzono, że wspólny rynek umożliwi handel i przepływ kapitału bez barier. Tymczasem mimo, iż od 1992 roku w Unii Europejskiej został formalnie w pełni urzeczywistniony wspólny rynek to jednak pełne zdyskontowanie korzyści wynikających z tego faktu było niemożliwe w sytuacji istnienia 15 odrębnych walut narodowych, konieczności dokonywania przeliczeń kursowych w transakcjach przekraczających granice narodowe z czym związane było ryzyko wahań kursowych i dodatkowe koszty transakcyjne. Dopiero wprowadzenie wspólnej waluty euro umożliwiło handel bez barier kursowych i transakcyjnych. Oznacza to także, że producenci nie są ograniczeni wielkością istniejącego popytu na rynku krajowym, ale mogą produkować na cały wspólny rynek w ramach UGW.(fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • E. Pietrzak: Międzynarodowe operacje walutowe, Biblioteka Menadżera i Bankowca, Warszawa 1992
  • The Impact of the Euro on Money and Bond Markets. "ECB Occasional Paper" 2000, July s. 42
  • Aktienmarkt und Geldpolitik, EZB Monastberichte, Februar 2002, s. 44
  • H. Walter: Europas Kapitalmärkte werden transparenter, "Frankfurt Neue Presse" z 23.01.2002 r.
  • J. Żabińska: Wspólna waluta euro jako katalizator procesów integracyjnych w Europie. Praca zbiorowa po red. S. Swadźby: Systemy gospodarcze i ich ewolucje, Katowice 2000, s. 80
  • The Impact of the Euro on Money and Bond Markets. "ECB Occasional Paper" 2000, July, s. 42
  • Der Eurowahrungsgebiel ein Jahr nach Einführung des Euro. "EZB Monatsbericht" 2000, Januar, s. 50
  • R. Landgraf: Die Weltborse. "Handelsblatt Wirtschafts und Finanzzeitung" z 8.06.2000
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171324085

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.