PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2002 | Finanse, bankowość i ubezpieczenia wobec wyzwań współczesności. T. 3, Ubezpieczenia | 19--27
Tytuł artykułu

Koszty systemowe a całkowite koszty działalności powszechnych towarzystw emerytalnych

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Celem niniejszego referatu jest: - określenie wysokości i struktury kosztów ponoszonych przez podmioty zarządzające otwartymi funduszami emerytalnymi, z uwzględnieniem kosztów systemowych, wynikających z przepisów ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (kosztów niezależnych od PTE) - zaprezentowanie wpływu kosztów ponoszonych przez uczestników systemu na kształtowanie stopy zastąpienia emerytury z drugiego filaru systemu emerytalnego. Otwarte fundusze emerytalne funkcjonują w systemie emerytalnym od niespełna trzech lat. Warto więc zbadać wysokość kosztów związanych z funkcjonowaniem OFE i zastanowić się nad możliwościami redukcji kosztów dla uczestników systemu, którzy zobowiązani są do ponoszenia opłat na rzecz powszechnych towarzystw emerytalnych. Kalkulacja opłat pobieranych przez PTE wynika z rachunku ekonomicznego, zatem ich wysokość powinna pokrywać koszty ponoszone przez PTE oraz zapewnić odpowiedni zysk akcjonariuszom. Specyfika działalności powszechnych towarzystw emerytalnych, tj. koncentracja na zarządzaniu aktywami otwartego funduszu emerytalnego oraz niewielkie możliwości wykorzystywania obcych źródeł finansowania działalności, powodują, iż w strukturze kosztów ponoszonych przez PTE dominują koszty działalności operacyjnej.(fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Gdański
Bibliografia
  • Ustawa z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz.U., nr 139, poz. 934 z późn. zm.)
  • M. Żytniewski: Drogi system. "Rzeczpospolita" z dnia 1 grudnia 1997, nr 279
  • K. Rosiński: Taniej niż w Argentynie. "Rzeczpospolita" z dnia 20 stycznia 1998, nr 16
  • M, Żytniewski: Polska to nie Argentyna. "Rzeczpospolita" z dnia 3 lutego 1998, nr 28
  • M. Szczurek: Czy może być taniej. "Rzeczpospolita" z dnia 16 lutego 1998, nr 39
  • .
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171324087

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.