PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2012 | nr 1 | 30--47
Tytuł artykułu

Społeczeństwo obywatelskie i jego rola w budowie demokracji

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Civil society and its role in the creation of democracy
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Formuła społeczeństwa obywatelskiego, bez względu na zróżnicowany doktrynalny kontekst analizy i wyjaśniania jego istoty, zawiera w sobie uniwersalne zasady i wartości, bez których każda próba tworzenia jego rzeczywistych podstaw i warunków rozwoju skazana jest na niepowodzenie. W systemie demokratycznym, na poziomie jednostki, grupy społecznej, społeczności lokalnej czy społeczeństwa globalnego, stosownie do charakteru zjawisk i procesów społecznych, szczególnego znaczenia nabierają fundamentalne zasady i wartości mające wpływ na postawy i zachowania społeczne, na funkcjonowanie instytucji publicznych, na działania podmiotów gospodarczych oraz na przejawy różnorodnych form obywatelskiej aktywności, w tym organizacji pozarządowych. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim: wolność i odpowiedzialność, suwerenność i partnerstwo, tożsamość narodową, pomocniczość i partycypację, solidarność i sprawiedliwość społeczną. (fragment tekstu)
EN
The article presents the issues connected with the creation of civil society. The author discusses the role of the state in the support of the development of civil society on the example of Poland. He also presents the evaluation of civil society in Poland on the example of the development of non-governmental organisations. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
30--47
Opis fizyczny
Twórcy
  • Politechnika Białostocka
Bibliografia
  • Frączak P., Rogaczewska M., Wygnański K., 2005. Głos w dyskusji na temat wizji rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce (maszynopis).
  • Narodowa Strategia Integracji Społecznej dla Polski. Ministerstwo Polityki Społecznej. Warszawa 2004.
  • Program współpracy województwa podlaskiego z organizacjami pozarządowymi /Uchwała nr XXIII /261/2004 Sejmiku województwa podlaskiego z dnia 29.XI.2004/.
  • Sasinowski H., 2010. Polityka gospodarcza samorządów terytorialnych w warunkach kryzysowych. (w:) J. Ostaszewski (red.). Nowe wyzwania w zakresie ekonomii i polityki gospodarczej po kryzysie subprime. SGH, Warszawa.
  • Siciński A., 1996. O idei społeczeństwa obywatelskiego. Wiedza i Życie 6.
  • Strategia Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego na lata 2007-2013. Ministerstwo Polityki Społecznej, Warszawa 2005.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171324187

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.