PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2007 | Polityka społeczna w życiu społeczno-gospodarczym kraju | 513--523
Tytuł artykułu

Problemy kształcenia zawodowego

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Rozwój nauki, dynamiczne zmiany w organizacji, technice i technologiach produkcji, nowe rozwiązania w dziedzinie komunikacji, a także procesy integracji i globalizacji stanowią główne czynniki determinujące zakres i tempo przeobrażeń politycznych, ekonomicznych i społecznych w poszczególnych krajach, na kontynentach i w całym systemie światowym. Obserwowane przekształcenia zmieniają funkcjonowanie systemów politycznych, ekonomicznych oraz warunki, w jakich żyją społeczeństwa. W tym samym czasie rozwija się dynamicznie współpraca międzynarodowa i rośnie konkurencja, pojawiają się konflikty międzynarodowe i mnożą się sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu wielkich grup społecznych. Poszczególne kraje poszukują nowych rozwiązań umożliwiających zwiększenie swoich szans i redukcję wewnętrznych oraz zewnętrznych ograniczeń. W procesie przeobrażeń coraz bardziej widoczna i znacząca staje się rola czynnika ludzkiego. Kapitał ludzki oraz kapitał społeczny są już pojęciami trwale obecnymi w dyskusjach politycznych i ekonomicznych, stały się przedmiotem debat poświęconych rozwojowi współczesnych państw i społeczeństw. Wiedza i jej wykorzystanie w praktyce są postrzegane jako klucz do sukcesu gwarantujący osiągnięcie korzystnej pozycji w coraz bardziej rozszerzającej się rywalizacji międzynarodowej. Ten bardzo ogólny obraz zmieniającej się rzeczywistości nie jest już kwestionowany, nie prowokuje do sporów i dyskusji. Stanowi wiedzę ogólną opisującą w zagregowanej formie i bardzo ogólnej postaci, kierunek zmian zachodzących we współczesnym świecie. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu
Bibliografia
  • Pisz Z.: Problemy społeczne transformacji w Polsce. Opole 2001.
  • Cieślak M.: Modele zapotrzebowania na kadry kwalifikowane. Warszawa 1976.
  • Czajka Z.: Rynek pracy a system edukacji. "Praca i Zabezpieczenie Społeczne" 1997, nr 3.
  • Rynek pracy aglomeracji wrocławskiej. Stan i perspektywy. Red. P. Dittman, J. Dziechciarz, Z. Hasińska, K. Tausz. Wrocław 2006.
  • Jończ R.: Migracje zarobkowe z rejonu opolskiego do Niemiec. Aspekty ekonomiczne. W: Zewnętrzne migracje zarobkowe we współczesnej Polsce. Wybrane zagadnienia. Red. A. Rajkiewicz. Włocławek 2000.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171324697

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.