PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2002 | Finanse, bankowość i ubezpieczenia wobec wyzwań współczesności. T. 3, Ubezpieczenia | 177--182
Tytuł artykułu

Propozycje zmian w zakresie wypłacalności zakładów ubezpieczeń

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Posiadanie w odpowiedniej wysokości środków własnych niezbędne jest już w chwili ubiegania się o zezwolenie na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej. Minimalny poziom środków własnych jakie powinien posiadać ubezpieczyciel, określony mianem minimalnego kapitału gwarancyjnego, uzależniony jest od prawnej formy działalności zakładu ubezpieczeniowego oraz od tego, w jakim dziale i w jakich grupach ubezpieczeń będzie prowadzona działalność. Dla zakładu ubezpieczeniowego prowadzonego w formie spółki akcyjnej w dziale I - ubezpieczenia na życie minimalny kapitał gwarancyjny ustalony został na poziomie stanowiącym równowartość w złotych 800 000 EUR, natomiast w dziale II - pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz ubezpieczenia majątkowe, kapitał ten powinien stanowić równowartość w złotych od 200 -000 do 400 000 EUR w zależności od grupy ubezpieczeń. Dodatkowe zastrzeżenie dotyczy poziomu minimalnego kapitału gwarancyjnego dla ubezpieczycieli oferujących ubezpieczenia kredytu. Jeżeli udział składki z tytułu tego ubezpieczenia przekroczy 4% rocznej składki zakładu ubezpieczeniowego, lub wysokość składki z tytułu ubezpieczenia tej grupy w każdym z trzech ostatnich lat przekroczy 2 500 000 EUR, minimalna wysokość kapitału gwarancyjnego wynosi 1 400 000 EUR. Dla towarzystw ubezpieczeń wzajemnych w dziale I równowartość w złotych minimalnego kapitału gwarancyjnego kształtuje się odpowiednio na poziomie 600 000 EUR a w dziale II od 150 000 do 300 000 EUR, z podobnym zastrzeżeniem odnośnie ubezpieczenia kredytu, gdzie minimalna wysokość kapitału gwarancyjnego wynosi 1 050 000. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • Ustawa z dnia 28 lipca 1990 roku o działalności ubezpieczeniowej, tekst jednolity "Dziennik Ustaw" 1996, nr 11, poz. 62 z późniejszymi zmianami
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171324765

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.