PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2002 | Finanse, bankowość i ubezpieczenia wobec wyzwań współczesności. T. 2, Finanse przedsiębiorstw. Finanse publiczne i podatki | 45--57
Tytuł artykułu

Reklasyfikacja umów leasingowych - aspekty finansowo-księgowe

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Zakres tego artykułu wyznaczony jest przez podstawowy cel, który polega na zasygnalizowaniu najważniejszych, zdaniem autora, skutków finansowo- księgowych wprowadzenia w życie znowelizowanej ustawy o rachunkowości, odnoszącej się po raz pierwszy w sposób bezpośredni do operacji leasingu. Skutki uregulowania leasingu w prawie bilansowym, powinny być wzięte pod uwagę przy ocenie ekonomiczno-finansowej dwóch głównych podmiotów biorących udział w transakcji - finansującego i korzystającego. W lipcu 2000 roku Sejm Rzeczypospolitej uchwalił ustawę wprowadzającą zmiany do Kodeksu cywilnego1. Wprowadzone poprawki zaczęły obowiązywać od 9 grudnia 2000 r. Wówczas to leasing przestał być traktowany jako umowa nienazwana, zbliżona w swej treści do umowy najmu czy dzierżawy. Ustawa wprowadziła do Kodeksu cywilnego essentialia negotii i accidentalici negotii umowy leasingu, co m.in. przyczyniło się do zapewnienia sprawiedliwego wyważenia praw i obowiązków stron transakcji (do tego czasu leasingobiorcy narażeni byli na niekorzystne skutki umów, kształtowanych przez leasingodawców w sposób dowolny, choć w ramach obowiązujących przepisów prawnych). Z punktu widzenia Kodeksu cywilnego jest jeden rodzaj leasingu. Praktyka gospodarcza wykształciła jednak dwa rodzaje umów: leasing operacyjny i finansowy. Zgodnie z nowatorską cywilnoprawną regulacją pod pojęciem umowy leasingu rozumieć należy jedynie umowę o leasing finansowy. Leasing operacyjny uznany został przez ustawodawcę jako wielokrotny najem czy dzierżawa, a tego typu umowy uregulowane są już w Kodeksie cywilnym. Transakcja leasingu finansowego i operacyjnego występowała do końca września 2001 r. tylko w przepisach podatkowych. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Bibliografia
  • T. Cicirko, P. Russel: Zwiększanie aktywności gospodarczej poprzez leasing. "Finansista" 2002, nr 2
  • Polski Rynek Leasingu 2000 A.D., Gemini, Warszawa 2000
  • Z. Fedak: Nowelizacja ustawy o rachunkowości, "Rachunkowość" 2000, nr 12
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171325497

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.