PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2002 | Finanse, bankowość i ubezpieczenia wobec wyzwań współczesności. T. 2, Finanse przedsiębiorstw. Finanse publiczne i podatki | 135--143
Tytuł artykułu

Ocena zabezpieczeń kredytu kupieckiego

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Wysoki poziom należności z tytułu dostaw i usług, stanowiących wierzytelności handlowe przedsiębiorstwa świadczy o znacznym ryzyku udzielonego kredytu kupieckiego. Wynika stąd silna potrzeba zabezpieczania się przedsiębiorstw przed tym ryzykiem, które może doprowadzić do braku płynności finansowej i w konsekwencji do upadłości przedsiębiorstwa. Badania dotyczące oceny sposobów stosowanych zabezpieczeń przez przedsiębiorstwa udzielające kredytu kupieckiego oparto na danych liczbowych pochodzących ze 170 przedsiębiorstw. Badania dotyczyły 2000 r. Były to dane przede wszystkim z przedsiębiorstw województwa wielkopolskiego i miasta Poznania. Korzystano ze sprawozdań finansowych tych przedsiębiorstw i pierwotnych materiałów źródłowych (np. kont księgowych, rozrachunków z odbiorcami, kosztów finansowych, warunków umowy o kredyt kupiecki itp.). W grupie badanych przedsiębiorstw według wielkości mierzonej liczbą pracowników znajdują się: przedsiębiorstwa małe (23%), średnie (38%) i duże (37%). Wśród małych przedsiębiorstw są przede wszystkim spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (74,4%) głównie branży handlowej (53,7%). Średnimi przedsiębiorstwami są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (47,5%) i spółki akcyjne (34,4%) w połowie branży produkcyjnej (36,3%) i w połowie handlowej (35%). Dużymi przedsiębiorstwami są spółki akcyjne (79%) w większości branży produkcyjnej (64,7%). Średni procentowy udział należności z tytułu dostaw i usług czyli udzielonego kredytu kupieckiego wynosił ok. 30% w badanych przedsiębiorstwach małych, średnich i dużych (Ryc. la). W porównaniu z danymi pochodzącymi ze sprawozdań finansowych F-02 opracowanych przez Główny Urząd Statystyczny w Warszawie, przeciętny udział należności z tytułu dostaw i usług przedsiębiorstw w Polsce wynosi o połowę mniej bo 15,78%. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171325535

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.