PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2011 | nr 2 | 7--20
Tytuł artykułu

Wpływ przedsiębiorstw z sektora MSP na rozwój gospodarczy północno-wschodniego regionu kraju

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
The influence of SME sector enterprisess on economic growth of north-east region of the country
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Coraz częściej podkreśla się szczególną rolę małych i średnich przedsiębiorstw, jaką odgrywają one w gospodarce każdego kraju. W literaturze i praktyce przytacza się wiele argumentów potwierdzających tę opinię. Argumenty te mają, zarówno charakter jakościowy wskazujący na pewne szczególne cechy tej grupy podmiotów gospodarczych, jak i ilościowy, wyrażający się w ich potencjale ekonomicznym. Przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa uważane są za stymulatora rozwoju gospodarki, a ich funkcjonowanie stanowi przejaw zdrowej konkurencji oraz odzwierciedla przedsiębiorczość społeczeństwa. Sektor małych i średnich przedsiębiorstw w sposób dynamiczny podchodzi do otoczenia zewnętrznego, gdyż jest w stanie szybko reagować na powstające i zmieniające się potrzeby konsumentów. Z łatwością zostaje wykreowana nowa wartość dla potencjalnych nabywców. Małe i średnie przedsiębiorstwa najczęściej świadomie poszukują okazji rynkowych, które w mniemaniu dużych przedsiębiorstw są niszami rynkowymi, a z których to duże firmy świadomie rezygnują, uważając działanie w określonych segmentach za nieopłacalne. Małe i średnie przedsiębiorstwa, podobnie jak duże, w codziennej działalności napotykają różne problemy i bariery, które nie pozwalają im w pełni rozwinąć się. Zwykło się mówić, że mała firma nie jest miniaturą dużej. W związku z tym, nie da się na potrzeby małego i średniego przedsiębiorstwa korzystać z tych metod, technik, koncepcji, stylów zarządzania, sposobów prowadzenie biznesu, które sprawdziły się w dużych, bądź zostały opracowane na potrzeby dużego przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
EN
The aim of this study was to analyze factors that influence the development of the northeast of the country with particular emphasis on companies in the SME sector. In the work the stress was laid on that the region is less developed in comparison to other regions of the country. It was found that a large impact on economic development on the region have the companies of small and medium-size because of absorbing a large number of employees. For this reason, to improve the economic situation of the analyzed region business support from the central and local authorities shall be introduced. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
7--20
Opis fizyczny
Twórcy
 • Politechnika Białostocka
Bibliografia
 • Kaliszuk A., Tarnawa A., 2004. Programy wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wydawnictwo Funduszu Wsparcia, Warszawa 2004.
 • Krajewski K, 2004. Funkcjonowanie MSP w warunkach gospodarki rynkowej i ich możliwości rozwojowe. Instytut Przedsiębiorczości i Samorządności, Warszawa.
 • Maksimczuk A., Sidorowicz L., 2009. Zarys sytuacji finansowej MSP w Polsce w latach 1999 - 2007. (w:) J. Sikorski, I. Przychocka (red.), Finansowanie rozwoju MSP. Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, Białystok.
 • Strużycki M. (red.), 2004. Małe i średnie przedsiębiorstwa w gospodarce regionu. Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2004.
 • Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce w latach 2004-2005. Wydawnictwo Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Warszawa 2006.
 • Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce w latach 2008-2009. Wydawnictwo Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Warszawa 2010.
 • Rocznik Statystyczny Województwa Podlaskiego. Urząd Statystyczny w Białymstoku, 2008,2009.
 • Wilmańska A. (pod kierunkiem), 2010. Raport o stanie sektora MSP w Polsce w latach 2008-2009. PARP, Warszawa.
 • Żołnierski A (red) 2009. Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce w latach 2007 - 2008. Wydawnictwo Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Warszawa.
 • Działalność przedsiębiorstw niefinansowych w 2007 roku. GUS Warszawa 2008.
 • Działalność przedsiębiorstw niefinansowych w 2008 roku. GUS Warszawa 2009.
 • Działalność przedsiębiorstw niefinansowych w 2009 roku. GUS Warszawa 2010.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171325579

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.