PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2002 | Finanse, bankowość i ubezpieczenia wobec wyzwań współczesności. T. 2, Finanse przedsiębiorstw. Finanse publiczne i podatki | 193--200
Tytuł artykułu

Oddziaływanie ryzyka kursowego na funkcjonowanie przedsiębiorstwa a możliwości jego ograniczania

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Zagrożenia działalności gospodarczej przedsiębiorstw leżące po stronie niekorzystnych zmian kursów walut stanowią jeden z dominujących rodzajów ryzyka, na które obecnie narażeni są kooperujący na rynku przedsiębiorcy. Presja na wzrost działalności eksportowej, przy ograniczającym popycie wewnętrznym z jednej strony, konieczność importowania niezbędnych do działalności surowców, półfabrykatów, czy towarów z drugiej, a także dążenie do pozyskiwania najtańszych źródeł finansowania i związane z tym zadłużanie się przy wykorzystaniu denominowanych instrumentów finansowych sprawiają, iż wyniki finansowe przedsiębiorstw w znaczącym stopniu uzależnione są zmian zachodzących na rynku walutowym. Aczkolwiek zmiany kursów walut odczuwane są w zdecydowanej większości polskich przedsiębiorstw, to jednak instrumenty umożliwiające ograniczanie ryzyka kursowego wykorzystywane są tylko w niewielkiej ich części. Celem głównym niniejszego artykułu jest wskazanie podstawowych obszarów występowania ryzyka kursowego. Celem pośrednim jest uwypuklenie argumentów będących podstawą konieczności powszechnego wykorzystywania instrumentów redukujących poziom ryzyka walutowego. Ekspozycja walutowa stanowi "narażenie" lub też "wystawienie" przedsiębiorstwa na zmiany kursowe. Jest ona miarą, która odzwierciedla kwotę waluty obcej odnoszącej się do konkretnego terminu wahań kursowych. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Szczeciński
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171325847

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.