PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2002 | Finanse, bankowość i ubezpieczenia wobec wyzwań współczesności. T. 2, Finanse przedsiębiorstw. Finanse publiczne i podatki | 223--232
Tytuł artykułu

Ograniczanie ryzyka finansowego w działalności handlowej producenta

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Ryzyko, jako kategoria ekonomiczna definiowane jest na różne sposoby. Wynika ono z decyzji dotyczących przyszłości, które są podejmowane przez przedsiębiorstwa w całym okresie ich funkcjonowania. W piśmiennictwie1 podejmowane są próby definicji, które wskazują na źródła pochodzenia słowa. Otóż wczesnowłoski termin "risicare" oznacza: ośmielić się, stawić czoło, odważyć się. Natomiast greckie słowo "rhize" odnosi się do opłynięcia przylądka, czyli śmiałego czynu. Łaciński termin "risicum" oznacza szansę, prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia pozytywnego lub negatywnego, sukcesu lub porażki. Korzenie słowa wskazują więc, iż "ryzyko" dotyczy podjęcia trudnej decyzji o działaniach, w którym można coś zyskać lub stracić. Potocznie ryzyko często rozumiane jest jako możliwość niepowodzenia, straty. Podobnie definiują to pojęcie także słowniki. Światowa i polska literatura obok pojęcia ryzyko wyróżnia także termin niepewność. Pierwsze definicje obu pojęć znalazły się w pracy F.H. Knighta3. Według autora ryzyko oznacza ewentualność odchylenia od stanu oczekiwanego lub planowanego, którą można obliczyć za pomocą rachunku prawdopodobieństwa, natomiast niepewność występuje wówczas, gdy ewentualności takiej nie da się ściślej ocenić, gdyż nie ma możliwości posłużenia się rachunkiem prawdopodobieństwa. A. Willet uważa natomiast, że "ryzyko jest zobiektywizowaną niepewnością wystąpienia niepożądanego zdarzenia. Ryzyko zmienia się wraz z niepewnością, nie zaś ze stopniem prawdopodobieństwa". Niezależnie jednak od przyjęcia konkretnej definicji ryzyka pewne jest, że wiąże się ono z niebezpieczeństwem poniesienia straty, szerzej ujmując niebezpieczeństwem niezrealizowania celu założonego przy podejmowaniu określonej decyzji. W działalności gospodarczej nie osiągnięcie celu może się bowiem wyrażać nie tylko wystąpieniem straty, lecz również niższym niż założony wynikiem. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Szczeciński
Bibliografia
  • H. Levy, M. Sarnat: Capita] Investment and Financial Decisions. 4111 Edition. Prentice Hall 1990
  • P.L. Bernstein: Risk as a History of Ideas. Financial Analysis Journal nr 1, 1995
  • R. Jakubowski: Teoria ryzyka. Stosunek do ryzyka a zachowania ludzkie. Prace naukowe AE nr 777, Wrocław 1997
  • F. H. Knigfh: Risk, Uncertainty and Profit. London 1933
  • A.H. Willet: The economic theory of risk insurance. Filadelfia 1951
  • M. Sierpińska, T, Jachna: Ocena przedsiębiorstwa według standardów światowych. PWN, Warszawa 1998
  • Biznes międzynarodowy - obszary decyzji strategicznych. Pr. zb. pod red. M.K: Nowakowskiego. Warszawa 2000
  • B. Jasinkiewicz, E. Jokiel, M. Ożóg: Windykacja należności w obrocie gospodarczym. ODDK, Gdańsk 2001
  • W. Grzybowski: Przedsiębiorczość, niepewność, zysk. Wydawnictwo UMCS, Lublin 1995
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171325865

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.